vineri, 29 martie, 2024

Juventus – UTA 1-2! Se și vrea, se și poate. Victorie pe terenul liderului (FOTO)

de Lucian Dănilă | 22 aprilie 2017, 4:00 PM | Recomandările editorilor | Sport

1

Acum două săptămâni, după remiza de la Afumați, ne întrebam ce se întâmplă cu UTA: nu se vrea, sau nu se poate promova? Răspunsul l-am primit sâmbăta trecută și astăzi, zile în care Bătrâna Doamnă e învins pe rând, echipa clasată pe locul al doilea și liderul clasamentului.

După victoria cu Sepsi de la Șiria, UTA ne-a arătat astăzi că se și vrea dar se și poate. Este adevărat că gruparea arădeană nu mai depinde doar de ea în această luptă pentru promovare, fiind nevoie ca și Sepsi să se „împiedice” în cele opt etape care au mai rămas. Mai sunt meciuri multe și destul de dificile. UTA mai are jocuri cu Olimpia, „acasă”, dar și la Clinceni, Călărași sau Timișoara, în timp ce Sepsi mai are de jucat printre altele la Târgoviște, împotriva unei echipe Chindia care nu a renunțat nici ea la promovare, la Suceava, dar și pe teren propriu cu Mioveni.

UTA a reușit în această dimineață ceea ce nimeni nu a reușit în acest campionat: să învingă pe Juventus chiar pe terenul acesteia. Jocul a început cum nu se poate mai rău, arădenii primind gol încă din minutul 5, atunci când Juventus a marcat prin Băjenaru. UTA putea egala în minutul 34, dar căpitanul Alin Gligor a ratat un penalty! După două ocazii mari ale gazdelor, Curtuiuș avea să egaleze în minutul de prelungiri al primei părți.

După reluare, Gligor a marcat pentru 2-1 în urma unui corner, iar până la final UTA a închis foarte bine toate culoarele spre poarta lui Miron și s-a întors la Arad cu toate cele trei puncte puse în joc.

Roșu l-a ținut din nou rezervă pe Sorin Strătilă, dându-i credit juniorului Albert Stahl, cel care a fost unul dintre jucătorii esențiali la victoria cu Sepsi. În locul lui Adrian Petre, suspendat, a jucat Piccioni, dar italianul nu s-a apropiat nici astăzi de gol. În formația arădeană a revenit după o pauză de multe etape Bogdan Burlă, care l-a înlocuit la pauză pe Copaci în flancul stâng al defensivei. O altă mutare a fost cea cu Dumitru Copil în mijlocul liniei mediane, acesta profitând de suspendarea lui Chindriș.

juve 2

JUVENTUS BUCUREŞTI – UTA BĂTRÂNA DOAMNĂ    1-2 (1-1)

Stadion Colentina

GOLURI: Băjenaru 5 / Curtuiuș 45+1, Alin Gligor 48

Juventus: Stoian – Beţa, Wallace, Morariu, Carabela (71 Roșca) – Fl. Ştefan, Bărbulescu (cpt.) – Călinţaru, Băjenaru (28 Mihăescu, 64 Hurdubei), Buhăescu – Chipirliu

Rezerve: Brie – Neag, Bustea, Hurdubei, Mareş, Mihăescu, Al. Roşca

Antrenor: Daniel Opriţa

UTA: Bg. Miron – Adili (63 Filaret), Al. Manea, Gligor (cpt.), Copaci (46 Burlă) – Stahl, I. Tănase, D. Copil, D. Muntean – Curtuiuş, Piccioni (58 Strătilă)

Rezerve: Al. Barna – Filaret, Vîlceanu, Andor, Strătilă, Jorza, Burlă

Antrenor: Laurenţiu Roşu

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş);

Asistenţi: Romică Bîrdeş (Piteşti) şi Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa).

liga 21 liga 22

liga 23

Rezumatul meciului conform portalului liga2.prosport.ro

►Min 5  GOOOL – 1-0 Juventus se instalează rapid la conducerea meciului! Liviu Băjenaru trimite direct în vinclu dintr-o lovitură liberă executată de la 16 metri

►Min 33 Penalty pentru UTA! Arbitrul a dictat lovitură de pedeapsă după un henţ comis în careu de Chipirliu

►Min 34  Alin Gligor ratează lovitura de pedeapsă. Căpitanul oaspeţilor a trimis pe lângă stâlpul din stânga, cu Stoian plecat în partea opusă

►Min 37 Ratare imensă pentru gazde! Buhăescu a scăpat singur cu portarul advers după ce a trecut de Miron, dar a trimis mult pe lângă poartă

►Min 45 Juventus trece din nou pe lângă 2-0! Buhăescu pasează pe culoar, Călinţaru şutează la colţul lung din 15 metri, portarul advers e prin pe picior greşit, dat balonul trece puţin pe lângă

►Min 45+1  GOOOL – 1-1 Copil bate un corner de pe dreapta, îi trimite lui Adili, acesta îi pasează înapoi, Copil centrează de această dată în careul mic, acolo de unde Marius Curtuiuş trimite cu capul direct sub bara transversală. Stoian a încercat să respingă, dar fără succes

►Min 48  GOOOL – 1-2 Alin Gligor rămâne singur cu Stoian, după o pasă a lui Copil din lovitura liberăde la 40 de metri, iar căpitanul UTA-ei se revanşează după penalty-ul ratat şi acum înscrie din faţa careului micîn dreapta portarului

►Min 72 Ocazie mare pentru Juventus! Buhăescu îl ia la ţintă pe Miron din marginea careului. La faza imediat următoare, Chipirliu trimite cu capul peste poartă din interiorul careului