joi, 28 martie, 2024

Italianul Alex Stefani a câștigat proba de maraton! Probleme cu podiumul…

de Lucian Dănilă | 15 iunie 2014, 10:56 PM | Sport

0

Alex Stefani, un italian din Padova, a câștigat concursul de maraton, proba regină a evenimentului de la Arad. Fără a avea concurența cunoscuților maratoniști arădeni, mai ales pe cea a lui Roli Unterwegger, Stefani s-a impus fără probleme cu timpul de 02:50:46.

Stefani (foto, cu șort negru) a fost urmat la mare distanță de Florin Simion (03:09:43), iar pe locul al treilea a venit arădeanul Alin Bugari (03:11:32, foto, cel cu șort verde). Surpriza a fost la premiere, acolo unde Bugari nu a fost chemat pe podium, în locul său fiind chemat cel care s-a situat pe locul al patrulea, Adrian Petruț (03:15:44).

Problemele s-au rezolvat la un moment dat, Alin Bugari primindu-și premiul în cele din urmă.

„Finishul unui maraton…senzatia care o ai cand termini si mai ales cand sti ca esti in primii 3 te face sa uiti de orice s-a intamplat rau in timpul cursei…te face sa zambesti…atunci cand nu mai poti… o senzatia pe care numai ce i care au terminat asa ceva o cunosc… Am uitat tot ce a fost si m-am bucurat in continuare dupa finish cu alti colegi cunoscuti…atat din arad cat si noi cunoscuti de pe traseu… Toate pana la anuntarea podiumului care il asteptam cu nerabdare stiind ca am intrat in primii 3 la Maraton Arad… Pe naiba….!! scuzati expresia… Cand sa mi aud numele pe scena…au gresit clasamentul si m-au pus pe locul 4 cu alt timp… acum pun urmatoarele intrebari..atat pentru cei care ati alergat cat si pentru cei care nu alergati. :

– Cum e posibil ca la un eveniment atat de important ca MARATON sa nu sti care sunt primii 3 care trec linia de sosire ????? – Cum e posibil ca evenimentul sa fie organizat chiar de catre clubul tau…si sa nu stie ca tu esti printre finalisti ???? Se poate asa ceva????

RUSINE sa va fie…!! m-ati facut sa fac contestatie…! Cand toti stiau ca sunt pe 3 chiar si campionul concursului din Italia a stiut ca eu am venit pe 3 si a fost mirat cand nu m-ati anuntat ! cat despre cel care a urcat in locul meu pe scena putea sa interpreteze ca am fost descalificat..de unde sa stie?? el venise in spatele meu. A trebuit sa ma cert cu o femeie pusa sa inregistreze numerele de sosire la finish..care nu are nici o tangenta cu alergarea…. ! Sa adun din nou finalistii ca sa refaceti podiumul…!!!”, a postat pe contul său de facebook, Alin Bugari, dezamăgit, și el, de organizarea concursului.