marþi, 16 aprilie, 2024

Italia și Danemarca, primele echipe calificate în „sferturi” la Euro 2020

de Lucian Dănilă | 27 iunie 2021, 10:44 AM | Sport

1

Italia și Danemarca s-au calificat în sferturile de finală de la Euro 2020. Italia a învins aseară Austria după un meci care a avut nevoie de prelungiri. Danemarca a zdrobit Țara Galilor cu scorul de 4-0.

Italia s-a chinuit cu Austria și a avut nevoie de prelungiri pentru a se califica. Italienii au tremurat serios în minutul 65, atunci când Arnautovici a marcat pentru austrieci, dar golul a fost anulat după consultarea sistemului VAR. În prelungirile meciului s-a putut vedea inspirația lui Mancini. Chiesa si Pessina, trimiși în teren în locul lui Berardi și Barella, au marcat golurile care păreau că aduc liniștea pe Wembley. Kalajdzic a redus din diferență când mai erau cinci minute, dar Austria nu a mai avut forță să egaleze.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella (Pessina ’68), Jorginho, Verratti (Locatelli ’67) – Berardi (Chiesa ’84), Immobile (Belotti ’84), Insigne (Cristante ‘108). Selecţioner: Roberto Mancini

Austria: Bachmann – Lainer (Trimmel ‘114), Dragovic, Hinteregger, Alaba – Laimer (Ilsanker ‘114), Schlager (Gregoritsch ‘106), Sabitzer, Grillitsch (Schaub ‘106), Baumgartner (Schopf ‘90) – Arnautovic (Kalajdzic ’97). Selecţioner: Franco Foda

Arbitru: Anthony Taylor (Anglia).

danema

Danemarca a trecut cu 4-0 de Țara Galilor după ce în ultimul meci din grupă a învins Rusia cu 4-1. Prima repriză a fost echilibrată, dar Dolberg avea să deschidă scorul în minutul 27. Tot Dolberg a marcat imediat după pauză și echilibrul s-a rupt definitiv. Danezii au ratat alte ocazii mari, dar aveau să mai puncteze de două ori prin Maehle (84) și Braithwaite (90).

Italia se pregătește de un sfert de finală infernal cu învingătoarea dintre Belgia și Portugalia.

Danemarca va întâlni în următoarea fază câștigătoarea dintre Olanda și Cehia.

Ţara Galilor: Ward – C. Roberts (Williams ’40), Rodon, Mepham, B. Davies – Morrell (Wilson ’60), Allen – Bale, Ramsey, D. James (Brooks ’78) – Moore (Roberts ’78). Selecţioner: Rob Page

Danemarca: Schmeichel – Christensen, Kjaer (Andersen ’77), Vestergaard – Stryger Larsen (Boilesen ’77), Höjbjerg, Delaney (Jensen ’60), Mæhle – Braithwaite, Dolberg (Cornelius ’69), Damsgaard (Norgaard ’60). Selecţioner: Kasper Hjulmand.

Arbitru: Daniel Siebert (Germania)