Irina Begu și Simona Niculescu – în semifinalele probei de dublu la Australian Open

de Special Arad | 23 ianuarie 2018, 8:22 AM | Recomandările editorilor | Sport

0

După victoria spectaculoasă, de luni, a Simonei Halep, Irina Begu şi Monica Niculescu s-au calificat în semifinalele probei de dublu la Australian Open, scor 4-6, 6-2, 6-0 după ce le-au învins pe Jennifer Brady şi Vania King din Statele Unite.

După ce au pierdut primul set la limită, Begu şi Niculescu au condus 4-1, cu dublu break şi nu au dat înapoi după ce adversarele au revenit miraculos după o serie de cinci game-uri consecutive.

În celelalte două manşe româncele nu au mai avut emoţii şi le-au dominat pe Brady şi King, reuşind să închidă partida după două ore şi 12 minute de joc, anunță Adevărul.

Begu şi Niculescu s-au calificat în penultimul act unde îşi aşteaptă adversarele din partida dintre Ekaterina Makarova şi Elena Vesnina (Rusia) – Gabriela Dabrowski şi Yi-Fan Xu (Canada / China).