marþi, 23 aprilie, 2024

Inter vs. Sevilla, finala Europa League! Lautaro și Lukaku au distrus Șahtiorul

de Lucian Dănilă | 18 august 2020, 12:46 AM | Sport

0

Inter s-a calificat în ultimul act al Ligii Europa, după ce a demolat-o în semifinale pe Șahtior Donețk, scor 5-0! Meciul s-a jucat la Dusseldorf. După victoriile la scor ale ucrainienilor de la Șahtior contra lui Wolfsburg și Basel, toți se așteptau la o semifinală echilibrată.

Echilibrul l-a rupt Lautaro Martinez în minutul 19, acesta fiind singurul gol al primei părți. În repriza a doua, Șahtior a alergat după egalare, dar în minutul 63, Junior Moraes a ratat incredibil cu capul din careul mic, mingea fiind trimisă chiar în brațele lui Handanovic, La atacul următor, Inter avea să se desprindă pe tabela de marcaj prin reușita lui D’Ambrosio, care spre deosebire de Moraes nu a ratat lovitura de cap.

Din acel moment, pe teren a mai existat o singură echipă: Inter. Lautaro Martinez a făcut dubla (74), iar Lukaku a dus rezultatul la 5-0 (78 şi 84).

Inter va întâlni vineri seara, de la ora 22, la Koln, pe FC Sevilla, formația care duminică seara a trecut cu 2-1 de Manchester United în cealaltă semifinală.

Inter Milano: Handanovic – Godín, De Vrij, Bastoni – D’Ambrosio (Moses ’81), Barella, Brozovic (Sensi ’85), Gagliardini, Young (Biraghi ’66) – Lautaro Martínez (Eriksen ’81), Lukaku (Esposito ’85). Antrenor: Antonio Conte

Şahtior Doneţk: Piatov – Dodô, Krivţov, Khocholava, Matvienko – Marcos Antônio, Stepanenko – Marlos (Konoplianka ’75), Alan Patrick (Solomon ’59), Taison – Junior Moraes. Antrenor: Luis Castro