VIDEO. 18 incendii de vegetație uscată și pășuni împădurite într-o singură zi, în județul Arad





Nu mai puțin de 18 incendii de vegetație uscată și pășune împădurită au avut loc luni, 10 martie, în județul Arad. Peste 235 de hectare de vegetație uscată și pășuni împădurite din 18 localități din județ au fost afectate de foc.
Cele mai semnificative incendii au avut loc în localitățile Ciuntești și Chisindia, unde aproximativ 110 hectare de teren au fost afectate de flăcări.
„Pe tot parcursul zilei de luni, 10 martie, pompierii militari arădeni, împreună cu serviciile voluntare, au intervenit pentru stingerea a 18 incendii izbucnite la vegetație uscată și pășuni împădurite în localitățile: Lazuri, Virișmort, Dumbrăvița, Iacobini, Hodiș, Dud, Petriș, Lalașinț, Buhani, Pescari, Chișindia, Ciuntești, Almaș, Arăneag, Maderat, Pecica, Chesinț și Cuied.
Cele mai semnificative intervenții au avut loc la Ciuntești și Chișindia, unde terenul accidentat a îngreunat accesul echipajelor, suprafețele de teren afectate fiind de aproximativ 110 hectare”, a transmis ISU Arad.
Reprezentanții ISU Arad atrag atenția că folosirea focului deschis pentru igienizarea terenurilor, arderea deșeurilor și a altor materiale combustibile poate avea consecințe grave atât asupra mediului înconjurător și solului, cât și asupra proprietății sau chiar vieții oamenilor.
„În astfel de cazuri, flăcările se pot întinde cu repeziciune pe o suprafață mare, iar, în condiții de vânt, incendiile de vegetație uscată sau de deșeuri menajere pot deveni și mai periculoase dacă se manifestă aproape de case, operatori economici, rețele de electricitate sau locuri cu pericol de explozie.
Cetățenii trebuie să respecte prevederile Ordonanței de Urgență nr. 195 din 2005 privind protecția mediului, cu modificările și completările ulterioare. Conform acestui act normativ, proprietarii și deținătorii de terenuri, cu sau fără titlu, au obligația de a nu arde și de a preveni arderea miriștilor, turbăriilor, litierelor pădurii, stufului, tufărișurilor sau vegetației ierboase.
Nerespectarea acestor prevederi legale constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 7.500 lei la 15.000 lei pentru persoanele fizice, iar pentru persoanele juridice, de la 50.000 lei la 100.000 lei”, a explicat ISU Arad.
Citește și: Peste 200 de hectare de vegetație uscată și litieră împădurită au ars în județul Arad, în 24 de ore
Comentariile portalului
Bran Vasile, dacă tot ameninți, măcar spune cine-s destinatarii. Că doar n-ai comentat doar dintr-un impuls... poetic
Nu mă deranjează opiniile diferite de ale mele. Dimpotrivă. Mă ajută să-mi verific propriile opinii. E drept că uneori seamănă mai degrabă cu niște sentințe decâ (...)
De ce va atacați? Cei mai mulți votează cu El Gavrilă și cu Ea Simion. Nu a sesizat mai nimeni. Cu turma , înainte!🤣