Important pentru toți românii aflați în străinătate! Ce le pregătește statul român
Românii care lucrează în străinătate ar putea câștiga bani frumoși dacă se întorc în țară și se angajează. Toți cei care încă nu au împlinit 35 de ani ar putea primi, pe lângă salarii, 500 de euro în fiecare lună, timp de un an, dacă se întorc în România și se angajează.
Este o inițiativă legislativă care va intra în dezbatere săptămâna aceasta și care, dacă va fi aprobată, ar putea aduce înapoi în țară mulți tineri care în prezent lucrează peste hotare.
„Avem nevoie de forţă de muncă în ţară, mai ales de specialişti. Ne pleacă medicii, profesorii, inginerii, ITiştii şi chiar muncitorii simpli, în special tineri, căci nu sunt plătiţi aşa cum trebuie aici, în ţară. Vrem să-i stimulăm cumva să îşi pună în valoare capacitatea aici, nu peste hotare. Un an, am putea să-i stimulăm să ia mai mulţi bani, chiar decât câştigă acum în afara ţării. Sunt convins că în această perioadă de timp, oamenii îşi vor face un rost aici, acasă”,a declarat senatorul UNPR Constantin Popa, unul dintre iniţiatorii legii.
Banii din care ar urma sa fie plătiți cei care ar reveni în țară pentru a lucra ar urma să fie strânși din majorarea prețului pentru anumite produse.
Sursa: www.romaniatv.net


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)