duminicã, 16 februarie, 2025

Special Arad Logo

    Iliev va fi în poartă, dar UTA merge fără opt jucători să înfrunte pe Oțelul la Galați

    de Lucian Dănilă | 13 decembrie 2024, 8:19 AM | Sport

    0

    UTA vine după o înfrângere dureroasă pe propria arenă cu Unirea Slobozia și în această dimineață pleacă spre Galați pentru a o înfrunta pe Oțelul. Rednic a anunțat că va începe cu macedoneanul Iliev în poartă, dar îi vor lipsi nu mai puțin de opt jucători.

    Doi dintre ei lipsesc din cauza cumulului de cartonașe galbene: Conte și Tsouka, după care urmează mai noii, apoi mai vechii indisponibili din motive medicale. Situația lui Benga e cunoscută, belgianul Van Durmen nu și-a revenit, Dumiter este răcit, Joao Pedro nu s-a antrenat, iar portarul Robert Popa probabil va reveni doar anul viitor, având o tendinită la umăr. Un caz mai special pare a fi Alexandru Cîmpanu, fotbalistul împrumutat de la Craiova, care „are ceva la stomac”, probleme care au apărut după ce Rednic a sugerat că nu prea mai are nevoie de serviciile sale și l-a lăsat în afara lotului la partida cu Slobozia.

    În poartă va intra macedoneanul Iliev, portar care lipsește de mai bine de trei luni după ce a apărat doar în două meciuri. „Ce să-mi reproșez la ultimul meci? Că n-am avut portar și că s-au luat trei goluri din faze fixe, o lovitură de la mijlocul terenului și două cornere. Am vrut să-l băgăm pe Iliev și la alegerea portarului 60% din decizie o are Dan (n.a. Țapoș). El îi antrenează și îi simte cel mai bine și am discutat cu el. Și noi l-am fi vrut pe Iliev, dar din moment ce el vine și spune că nu poate să degajeze, clar, e o reținere. Nu uitați că el e aici de cinci luni jumate și a jucat două meciuri. Și la meciul cu Galați o să fie un risc, dar n-am ce să fac, nu mai pot să-l bag pe Mitrovici pentru că n-a dat siguranță și e greu și pentru el, e greu și pentru echipă, când știi că în spate ai un portar care încă nu are încredere. Și acum e un risc că-l băgăm pe Iliev, eu vă spun că e un risc, dar n-am altă soluție. Popa are probleme, deci nici cu el nu pot să risc că după aia poate să fie pe termen lung. E o problemă, un portar reprezintă 50% din potențialul echipei”, a explicat antrenorul Mircea Rednic.

    Meciul Oțelul – UTA se joacă mâine de la ora 14.30.

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Scrie un comentariu

    6 + 0 =

    Redacția Special Arad își rezervă dreptul de a selecta și a modera comentariile în funcție de relevanța lor față de subiect. Comentariile care nu fac referire la subiectul prezentat nu vor fi aprobate. De asemenea, răspunderea juridică aparține autorului comentariului.