luni, 29 aprilie, 2024

Ianis Hagi, elogiat de presa internațională după meciul senzațional făcut în Europa League

de Special Arad | 21 februarie 2020, 9:59 AM | Recomandările editorilor | Sport

0

(foto: SkySports)

Internaționalul român de 21 de ani, Ianis Hagi, a reușit un meci uluitor seara trecută, atunci când actuala sa formație, Rangers, a reușit o răsturnare de scor spectaculoasă în meciul din Europa League împotriva portughezilor de la Sporting Braga.

Braga a deschis scorul în minutul 11, mărindu-și avantajul la două goluri în minutul 59. Totul părea pierdut pentru formația scoțiană condusă de legendarul Steven Gerrard, însă proaspăta achiziție, Ianis Hagi, nu a fost de acord și a marcat pentru 1-2 în minutul 67, după un șut senzațional care a „mușcat” din rădăcina barei de la colțul scurt. Joe Aribo a adus egalarea în minutul 75, după ce a driblat jumătate din echipa celor de la Braga, făcându-i pe portughezi să arate ca niște simple jaloane. Cu mai puțin de zece minute înainte de fluierul final, sub ochii tatălui său, Gheorghe Hagi, care se afla în tribunele de pe Ibrox, Ianis a marcat din lovitură liberă, cu un șut deviat de zid, aducând astfel victoria echipei sale.

În urma meciului foarte bun, Hagi este elogiat de presa britanică.

Cotidianul The Scottish Sun titrează: Ianis Hagi the hero as he inspires comeback victory at Ibrox (Ianis Hagi, eroul care a inspirat victoria de pe Ibrox);

BBC: Hagi inspires late revival (Hagi inspiră revenirea de ultim moment);

The Guardian: Rangers’ Ianis Hagi completes thrilling Europa League comeback against Braga (Hagi, de la Rangers, aduce revenirea palpitantă din Europa League împotriva lui Braga)

Goal.com: Hagi brace completes amazing comeback after Fransergio wondergoal (Hagi reușește o revenire uimitoare după super-golul lui Fransergio);

Scottish Daily Record: Ianis Hagi’s Rangers stunners as Braga comeback keeps hopes alive of following in father’s footsteps (Rangers-ul lui Ianis Hagi uimește, revenirea cu Braga păstrând vie speranța de a călca pe urmele tatălui);

Daily Express: Rangers Europa League hero Ianis Hagi reacts after leading stunning comeback against Braga (Eroul lui Rangers în Europa League, Ianis Hagi, reacționează după ce a adus o revenire uimitoare împotriva lui Braga);

The Scotsman: ”Hagi excellence” (Hagi, excelent).

Iar astfel de titluri au fost publicate în mai toate marile ziare din Europa după meciul senzațional făcut de Ianis Hagi. De remarcat că, pe lângă cele două goluri marcate, Ianis Hagi i-a oferit „pe tavă” încă trei pase extraordinare lui Morelos, lăsându-l pe columbian de fiecare dată singur cu portarul, însă vârful lui Rangers nu s-a regăsit și a ratat fiecare ocazie.