joi, 28 martie, 2024

Halep a învins-o pe Ajla Tomljanovic, calificându-se în sferturile de finală ale turneului WTA Adelaide

de Special Arad | 14 ianuarie 2020, 12:05 PM | Sport

0

Simona Halep (4 WTA) a disputat marți, la WTA Adelaide, primul meci din acest an la simplu. Românca a trecut în două seturi de australianca Ajla Tomljanovic (52 WTA), scor 6-4; 7-5. Meciul a durat o oră și 38 de minute, potrivit Mediafax.

Halep a excelat pe primul serviciu (peste 65%) și cu un procentaj al punctelor câștigate (73%). În primul set, a făcut două break-uri, a cedat o singură dată și a închis la 4. În partea a doua echilibrul s-a păstrat până pe final. După două break-uri de fiecare parte în debut, egalitatea s-a rupt în prelungiri. La scorul de 6-5, Halep a înregistrat un break și a închis cu 7-5.

Simona Halep va juca în sferturile de finală împotriva învingătoarei din partida Aryna Sabalenka (Belarus; 12 WTA) – Bernarda Pera (SUA; 70 WTA).

sursa: Mediafax.ro