Halep a cedat în fața Serenei, iar astfel este eliminată din turneul Australian Open

de - | 21 ianuarie 2019, 12:25 PM | Sport

0

La capătul unui meci fabulos, Simona Halep, numărul 1 mondial, a cedat în fața Serenei Williams (locul 16 WTA), scor 1-6, 6-4, 4-6, în optimile de finală de la Australian Open.

Serena Williams s-a calificat în optimi după trei victorii clare, fără set pierdut, în timp ce Halep a avut probleme atât cu Kaia Kanepi, cât și cu Sofia Kenin.

Calificarea în sferturi este recompensată la Melbourne cu un premiu de 460.000 de dolari australieni (330.000 de dolari americani) şi cu 430 de puncte WTA

sursa: digi24