sâmbãtã, 4 mai, 2024

Golul lui Cooper a adus prima victorie pentru Bătrâna Doamnă în 2024: FC Ajka – UTA 0-1

de Lucian Dănilă | 10 ianuarie 2024, 4:30 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

UTA a câștigat primul amical al anului 2024, meci care a avut loc în localitatea maghiară Mako în compania formației FC Ajka. Unicul gol al partidei a fost înscris de Godberg Cooper în minutul 26 după un „assist” al lui Fabry.

Cooper a fost incert pentru jocul de astăzi din cauza unei viroze. Totuși, Mircea Rednic l-a luat în Ungaria și italo-ghanezul a fost cel care a făcut diferența în partida cu gruparea maghiară situată pe penultimul loc în liga secundă din țara vecină. Cooper a marcat în minutul 26 din pasa lui Fabry, fază creată pe traseul Căpușă – Stolnik – Fabry.

UTA nu a putut conta la jocul de astăzi pe Eric Omondi, care nu a avut viză de intrare în Ungaria, pe Cristian Mihai, care acuză dureri la picior, Luckassen – aflat în recuperare după ruptura musculară – și nici pe Danylo Kucher, răcit. A lipsit și Aly Abeid, cel care peste trei zile va debuta în tricoul naționalei Mauritaniei în Cupa Africii pe Națiuni.

Meciul – transmis în direct pe pagina de facebook a clubului arădean – nu a avut un ritm foarte bun, lucru de altfel așteptat dată fiind perioada în care s-a disputat, la doar câteva zile după reluarea pregătirilor și pe un frig pătrunzător. Rednic i-a testat la acest joc și pe tinerii Kyrychenko, ucraineanul care evoluează pentru juniorii Bătrânei Doamne, dar și pe noul sosit în pregătiri la Arad, Vraciu, fotbalistul crescut în curtea celor de la Real Madrid și Barcelona care recent și-a reziliat contractul cu Petrolul Ploiești. De asemenea, Răzvan Trif a început titular în banda stângă.

Următorul meci al Bătrânei Doamne va fi peste trei zile, la Budapesta, în compania formației Honved. UTA va relua partidele din Superliga în seara zilei de 22 ianuarie, pe Arena Națională, cu FCSB.

UTA (prima repriză): Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Trif – Marku, David – R. Pop, Fabry, Ofosu – Cooper.

UTA (repriza a doua): Lungu – Iurasciuc (88 Ekmecki), Conte, Stroungis, Dumitrașcu – Rodrigues, Stahl, Freitas, Dumitrașcu, Micovschi – Stahl, Kyrychenko (74 Vraciu).