Un gigant al retailului din România preia La Cocoș, dar rețeaua va fi dezvoltată, nu transformată
Preluarea rețelei La Cocoș de către grupul german Schwarz, proprietarul Lidl și Kaufland, este aproape de finalizare, după ce Consiliul Concurenței a obținut angajamente clare privind păstrarea modelului low-cost, scrie HotNews.
Tranzacția va fi avizată cu condiția menținerii marjelor comerciale reduse, a prețurilor mici și a independenței operaționale a rețelei.
Potrivit președintelui Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, strategia nu vizează schimbarea conceptului La Cocoș, ci dezvoltarea lui: deschiderea de noi magazine și extinderea rețelei, fără modificarea formatului de business. „Ideea este ca modelul «La Cocoș» să nu fie omorât, ci să fie dezvoltat”, a spus acesta.
Grupul Schwarz s-a angajat, de asemenea, să protejeze furnizorii existenți și să mențină politica de expansiune în condiții de concurență corectă.
Pe scurt, La Cocoș nu va fi integrat în modelele Lidl sau Kaufland, ci va continua ca rețea distinctă, cu prețuri mici și extindere națională accelerată.
Citește și:
Supermarketul La Cocoș și-a deschis porțile la Arad! Deschiderea care a spart normele (FOTO)
Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!
Comments are closed.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)