joi, 18 aprilie, 2024

Ghinion cu repetiție! UTA iese din Cupa României după ce a pierdut la loteria penalty-urilor cu Poli Iași (Foto)

de Lucian Dănilă | 27 septembrie 2018, 3:44 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Au trecut trei ani de când UTA pierdea în „16”-imile de finală ale Cupei României un meci cu o echipă din Liga 1. Atunci câștiga Pandurii la Arad după un meci în care UTA a fost în multe momente ale jocului superioară, dar partida s-a încheiat după executarea loviturilor de departajare.

Ieri la Arad a venit Poli Iași, gruparea pe care a antrenat-o Ionuț Popa timp de cinci ani cu rezultate foarte bune. Formația din Iași a jucat în play-off în sezonul trecut, fiind un adevărat arbitru în lupta pentru titlu, ea fiind cea care a dat practic laurii de campioni celor de la CFR Cluj după ce a câștigat cu FCSB. Acum, Poli Iași a venit la Arad fără opt dintre cei mai importanți jucători, dar chiar și așa a prezentat o echipă decentă.

UTA a început perfect prin golul lui Cipri Rus din minutul 4 după o cursă de 30 de metri. Formația alb-roșie a continuat să ducă mingea în preajma careului lui Cobrea și putea să mai înscrie cel puțin o dată, dar portarul echipei din Moldova s-a opus șuturilor lui Cipri Rus. La ultima fază a primei reprize, Bekui avea să egaleze cu un șut sec sub bara porții apărate de Bodea. Jucătorii arădeni au intrat supărați la vestiare dar mai aveau de luptat pentru o calificare dorită de cei 1.200 de spectatori prezenți la meci.

La pauză, în teren, a intrat un sportiv care știe ce înseamnă lupta. Eduard Gafencu și-a prezentat Centura Colosseum câștigată în gala K1 de la București, acesta fiind însoțit de cel care îl antrenează și îl reprezintă, Ruben Stoia, antrenorul și proprietarul clubului Boxing Club Ruben Stoia.

UTA a continuat jocul bun și după pauză și rezultatul avea să se vadă în minutul 68, atunci când Matei a marcat din careu în urma unei pase foarte bune venite de la Cubleșan. Cu nouă minute înainte de final, Poli Iași avea să egaleze prin Mendes la o fază în care Manea a fost împiedicat să joace mingea. Astfel, la finalul celor 90 de minute, scorul a fost 2-2, dar ieșenii puteau da lovitura chiar în minutele de prelungiri ale timpului regulamentar.

IMG 0473

S-a intrat în prelungiri și Robert Dumitru a dictat foarte ușor penalty la un duel dintre El Hasni și Cioinac. A executat Enoh și moldovenii conduceau cu 3-2. Doar până în minutul 114, atunci când David Popa a egalat din penalty după un fault al lui Cobrea asupra lui Pop.

La loteria loviturilor de departajare, cel care a ratat a fost chiar Alex Pop, cel care a ratat și în jocul cu Sportul Snagov. Acesta a părăsit terenul cu lacrimi în ochi, iar UTA a părăsit Cupa României după ce a pierdut cu 6-8 un meci pe care l-a avut în mână.

Ghinion cu repetiție, după înfrângerea de acum trei ani cu Pandurii, acum cea care a avut mai mult noroc a fost Poli iași.

IMG 0417

Ionuț Popa: „A fost un meci frumos, cu multe goluri, spre deliciul spectatorilor care au susținut echipa extraordinar. Jucătorii au jucat destul de bine, la 1-0 mai puteam înscrie o dată sau de două ori și puteam decide jocul încă din prima repriză. Iașul are jucători de calitate, s-a văzut valoarea lor, dar și noi ne-am ridicat pe alocuri la nivelul lor. Am dominat ultima parte a primei reprize de prelungiri, am și irosit câteva ocazii. A fost ratarea uriașă din 2-3 metri a lui David (n.a. Popa), iar l-a următoare fază a fost penalty pentru ei. La loviturile de la 11 metri a câștigat echipa mai norocoasă”.

Flavius Stoican: „Pot spune că astăzi am întâlnit tot ce puteam să întâlnesc mai bun la Arad: oameni primitori, suporteri deosebiți ai echipei gazdă, plus un meci spectaculos, cu ocazii, goluri, ratări, răsturnări de scor, penalty-uri. Într-un cuvânt, un meci frumos. Felicit ambele echipe pentru că au făcut un spectacol pentru oamenii care au venit la stadion și pentru telespectatori. Mai vreau să felicit și galeria gazdelor care la un moment dat a cântat atât de frumos încât nu se mai auzeau indicațiile de pe bancă. Cinste lor, bravo jucătorilor. Noi plecăm bucuroși, gazdele necăjite, dar au fost aplaudate și ele la final de meci. A fost un meci echilibrat, putea să câștige oricine”.

UTA Arad – Poli Iași 6-8 (1-1, 2-2, 3-3)

GOLURI: Rus ‘4, Matei ’68 şi Popa ‘114 – 11m / Bekui ‘45+2, De Vega ’82 şi Enoh ’98 – 11m

UTA: Bodea – Costin, Manea, El Hasni, Copaci (92 Suslak) – Oprea, Enescu – Petra, Matei (88 Al. Pop), Vădrariu (14 Cubleșan) – Rus (86 David Popa). Pe bancă: Orlic – R. Iuga, A. Iuga, D. Popa, Cubleșan, Suslak, Pop. Antrenor: Ionuț Popa

Poli Iași: Cobrea – Gallego, Mihăescu, Cioinac, Pârvulescu (Chelaru) – Rus, Mimoun – Zaharia, Mendes (103 Dwubeng), P. Petre (71 Ndongala) – Bekui. Pe bancă: Târnovanu – Chelaru, Dwubeng, Enoh, Ndongala, Danale, I. Roșu. Antrenor: Flavius Stoican

Arbitri: Robert Dumitru (Sfântu Gheorghe) – Stelian Slabu (Brașov), Raul Ghiciulescu (Lugoj). Rezervă: Marius Chiorean (Cluj).

Observatori FRF: Cornel Sorescu (Pitești), Petru Boroș (Oradea)