joi, 28 martie, 2024

Germania – Ghana, 2-2. Klose a marcat un GOL ISTORIC într-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale acestei competiții

de Special Arad | 22 iunie 2014, 2:51 AM | Sport

1

Germania și Ghana au oferit un spectacol total în partida de sâmbătă seara, de la Fortaleza, și au remizat, scor 2-2, în cadrul Grupei G, scrie Evenimentul Zilei.

Germania și Ghana s-au bătut pe viață și pe moarte într-un joc ce a contat pentru etapa a doua a Grupei G. Europenii și africanii au încheiat la egalitate, scor 2-2, dar victoria putea să aparțină oricărei reprezentative. După 45 de minute, scorul a fost egal, 0-0, și nimic nu anunța furtuna din actul secund. Mai întâi, nemții au deschis scorul prin Gotze (51). La doar 4 minute, ghanezii au reintrat în joc și au egalat prin A. Ayew. Mai mult, descumpăniți, germanii au mai primit un gol, ce i-a aparținut lui Gyan (63). Salvarea a venit de la Miroslav Klose, cel care și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, la două minute după ce intrase pe teren (71).

Golul atacantului german are o seminificație aparte. Klose a înscris pentru a 15-a oară la turneele finale și l-a egalat la acest capitol pe brazilianul Ronaldo.