joi, 28 martie, 2024

Gaz Metan vine la Arad după ce a bătut campioana chiar la Cluj! Dan Petrescu amenință cu demisia, iar CFR cu neprezentarea la următoarea partidă

de Lucian Dănilă | 2 noiembrie 2020, 8:17 AM | Sport

0

Gaz Metan Mediaș, viitoarea adversară a echipei UTA în etapa a 10-a din Liga 1, vine la Arad după ce aseară a reușit surpriza etapei, câștigând cu scorul de 2-1 pe terenul campioanei CFR Cluj.

CFR, echipă antrenată de Dan Petrescu, nu a pierdut niciun meci în acest sezon în timpul regulamentar de 90 de minute, fie că a evoluat în campionat, fie că a evoluat în cupele europene. Doar Dinamo Zagreb a trecut de CFR, dar numai după loteria penalty-urilor, scorul în timpul celor 90 de minute fiind 2-2.

Gaz Metan s-a impus cu 2-1 în Gruia prin golurile marcate de Ronaldo Diaconu și Dumitru Cardoso, Ciobotariu marcând în prelungirile jocului pentru CFR. A fost un meci care a ridicat multe probleme de arbitraj, partida fiind condusă de craioveanul George Găman.

În minutul 65, CFR a cerut un penalty la un duel dintre Păun și Roberto Romeo, dar arbitru a dat lovitură liberă pentru gruparea din Mediaș. Peste trei minute, Costache a marcat, dar arbitrul George Găman a anulat reușita pe motiv de offside. Pe camerele de televiziune se vede că atacantul Costache nu era în offside dar se pune problema dacă nu cumva Ciobotariu a atins mingea înaintea lui, ceea ce l-ar aduce pe Costache în poziție neregulamentară. Faza era una foarte grea și greu de văzut, care ar fi necesitat existența VAR-ului.

Apoi în minutul 77, CFR a mai solicitat un penalty la un duel dintre Păun și Alceus, dar nici de această dată nu a avut succes, Găman dictând lovitură liberă în afara careului.

„Nici eu nu mai vreau să stau la echipă, că sigur nu avem nicio șansă. După meciul cu Roma, vine pauza și vreau să plec și eu. M-am săturat! Mă duc, gata! Îmi iau la revedere de la toată lumea. Vreau să-mi iau și eu o pauză, că nu mai pot. Să vină altcineva să facă față la tot, nu numai la arbitraj, că nu numai asta e problema. Să vină altcineva și să mă lase pe mine să mă mai odihnesc”, a spus Dan Petrescu imediat după meci. Antrenorul a stat în tribună, fiind suspendat

Pe lângă problema arbitrajelor, Dan Petrescu se plânge și de conducere, pentru că nu i-a adus jucători. „Eu am cerut jucători și arbitraje corecte! Arbitraje corecte nu am… Nu am cerut să mă ajute niciodată, dar să fie corecți. Păi, tată, ei (n.r.: conducătorii) trebuie să se ocupe și să vorbească. Ce ne facem? Eu să vorbesc? M-am săturat să vorbesc. Trebuie să vorbească să-mi asigure arbitraje corecte”, a tunat Petrescu.

Dan Petrescu are trei titluri consecutive la CFR Cluj. De fiecare dată, sub comanda sa, echipa din Gruia a câștigat titlul în Liga 1. Dan Petrescu mai are contract cu CFR Cluj până pe 30 iunie 2022.

Mai mult decât atât, directorul serviciului de scouting al clubului, Marius Bilașco, a anunțat tot după meci că patronul Nelu Varga vrea ca echipa să nu se prezinte la meciul din etapa viitoare de la Pitești, în semn de protest pentru modul în care a fost arbitrată echipa din Cluj.

UTA o va întâlni pe CFR în deplasare peste două etape.