Franța a eliminat Nigeria și se pregătește de un „sfert” epic cu Germania!

de Lucian Dănilă | 1 iulie 2014, 2:31 PM | Sport

0

Naţionala Franţei a eliminat Nigeria în optimile de finală ale Campionatului Mondial, 2-0, şi se pregăteşte să dea piept în „sferturi” cu Germania. Didier Deschamps, selecţionerul „cocoşilor galici”, se declară mândru de performanţa obţinută de echipa sa şi aşteaptă partida din următoarea fază a competiţiei.

„Am avut multe ocazii, am reuşit să dominăm jocul din minutul 60, eliberarea a venit târziu, dar toate meciurile sunt dificile aici. Facem parte din cele mai bune opt echipe din lume, trebuie să ne bucurăm de acest lucru şi să ne pregătim de «sferturi». Sunt foarte mândru de ceea ce am realizat până acum”, a declarat Didier Deschamps, conform Mediafax.

Round of 16 - France vs Nigeria

Franța a fost eliminată de Germania atât în semifinalele din 1982 din Spania, 3-4 după minutele de prelungiri, cât și în 1986, în Mexic, 0-2.

Golurile au fost marcate de Paul Pogba, în minutul 79 şi Yobo – autogol, în minutul 90+2. De altfel, mijlocașul lui Juventus, Paul Pogba, a fost declarat jucătorul meciului pe site-ul FIFA.

Franţa: Lloris – Debuchy, Koscielny, Varane, Evra – Cabaye, Pogba, Matuidi – Valbuena (Sissoko ’90+3), Giroud (Griezmann ’62), Benzema. Selecţioner: Didier Deschamps

Nigeria: Enyeama – Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa – Odemwingie, Onazi (Gabriel ’59), Musa, Mikel, Moses (Nwofor ’89) – Emenike. Selecţioner: Stephen Keshi