Franța a câștigat al doilea Mondial din istorie

de Special Arad | 15 iulie 2018, 8:31 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

(foto: gsp.ro)

Francezii sunt pentru a doua oară campioni mondiali după titlul cucerit acasă în 1998. Franţa s-a impus în duelul cu Croaţia din finala Campionatului Mondial 2018, scor 4-2, într-o partidă în care Mario Mandzukic a marcat un gol şi un autogol. Pentru trupa pregătită de Didier Deschamps au mai marcat Antoine Griezmann, Paul Pogba şi Kylian Mbappe, în timp ce Perisic a înscris pentru echipa croată.

Autogolul lui Mandzukic a deschis seria golurilor în minutul 18, înainte ca Ivan Perisic să egaleze scorul în minutul 28. Antoine Griezmann a readus naţionala Franţei în avantaj în minutul 38, după o lovitură de la 11 metri obţinută în urma unui henţ comis de către Perisic.

Paul Pogba şi Kylian Mbappe au majorat avantajul în minutele 59 şi 65 cu două reuşite individuale superbe, înainte ca Hugo Lloris să comită o gafă imensă de care a profitat Mario Mandzukic, cel care a marcat ultimul gol al Campionatului Mondial 2018.

Sursa: fanatik.ro