Finala Champions League, întreruptă în minutul 63! Trofeul a fost câștigat la „masa verde”

de - | 1 iunie 2019, 12:51 PM | Sport

0

Finala Ligii Campionilor din Africa s-a terminat într-un mod de-a dreptul halucinant. Partida retur dintre Esperance Tunis şi Wydad Casablanca a fost abandonată în minutul 63, după ce arbitrul a anulat un gol perfect valabil şi a refuzat să consulte sistemul VAR, care aparent nu funcţiona.

Ultimul act al Ligii Campionilor din Africa se desfăşoară în sistem tur-retur. În prima partidă, în Maroc, Wydad şi Esperance Tunis au remizat, scor 1-1. Acum, în returul din Tunisia, lucrurile au degenerat complet. În minutul 41, Esperance Tunis a deschis scorul. În minutul 60, Wydad Casablanca a restabilit egalitatea. În mod halucinant, golul este anulat pentru un ofsaid inexistent. În Liga Campionilor din Africa a fost implementat sistemul VAR, astfel că marocanii i-au cerut centralului Bakary Gassama să se uite la reluare, scrie prosport.ro.

În acel moment, totul a scăpat de sub control. Arbitrul le-a transmis marocanilor că sistemul VAR nu funcţionează, astfel că nu poate urmări reluarea fazei, deci golul va fi anulat. Jucătorii şi oficialii lui Wydad Casablanca s-au consultat rapid şi au decis să nu mai joace. Au venit la marginea terenului şi i-au transmis arbitrului că refuză să joace în asemenea condiţii.

După ce a aşteptat câteva minute, conform regulamentului, centralul Bakary Gassama a fluierat finalul partidei, în minutul 63, iar Esperance Tunis a câştigat Liga Campionilor din Africa, încheie prosport.ro.