Final în corzi! UTA a pierdut în ultimele două minute amicalul de la Debrecen (FOTO)

de Lucian Dănilă | 10 iulie 2016, 1:47 PM | Sport

0

UTA a pierdut meciul amical disputat sâmbătă la Debrecen, împotriva formației maghiare din localitate, echipă care a încheiat campionatul pe locul al 3-lea și va evolua în Europa League.

A fost ultimul meci disputat de UTA înainte de plecarea spre Austria. Timp de zece zile, UTA se pregătește la Mallnitz pentru viitorul campionat. După meciul cu Debrecen, grupul arădean a înnoptat în orașul maghiar, iar duminică dimineața a plecat spre Austria, acolo unde a ajuns aseară iar din această dimineață a început antrenamentele.

În ceea ce privește jocul, maghiarii au deschis repede scorul prin Szekulics (în minutul 2), în urma unui corner. Ciprian Rus a egalat șase minute mai târziu după o pasă a lui Curtuiuș, arădeanul marcând în fiecare amical al acestei veri.

Dupăpauză, Adrian Petre a marcat golul care a dus UTA în avantaj, dar gruparea alb-roșie avea să piardă meciul după două goluri primite în minutele 88, respectiv 90, dela Kertesz și Bokros.

debrecen 4

Debrecen – UTA 3-2 (1-1)

Debrecen: Verpecz (Verebélyi 60.) – Nagy Z. (Bokros 46.), Koval (Kuti 46.), Kinyik, Ferenczi (Karikás 46.) – Bereczki, Ludánszki, Szekulics, Horváth Zs. (Kondás 46.) – Kerekes, Kertész.

UTA (prima repriză): Miron –  Manea, Iuga, Gligor, Burlă –  Strătilă Tănase, Chindriș, Hlistei – Rus, Curtuiuș.

UTA (repriza a doua): Miron – Covaci, Manea, Gligor, Burlă – Strătilă, Chindriș. Jorza, Copil – Man, Petre. Au mai jucat: Mara – Costin, Copaci, Dinculescu, Vlad.

Au marcat: 1-0 Szekulics (2.), 1-1 Rus (8.), 1-2 Adrian Petre (56.), 2-2 Kertész (88.), 3-2 Bokros (90.)