miercuri, 1 mai, 2024

Final de coșmar! UTA pierde după un an în deplasare, în urma unui meci în care a chinuit-o pe FCSB timp de 75 de minute

de Lucian Dănilă | 6 decembrie 2020, 12:40 AM | Sport

1

Un an și patru zile a durat invincibilitatea echipei UTA la jocurile din deplasare. Echipa antrenată de Gyuszi Balint nu a mai pierdut din 1 decembrie 2019 pe terenuri străine, la acel meci fiind învinsă de Dunărea Călărași.

Meciul de pe Arena Națională cu FCSB se anunța ca cel mai greu de până acum. UTA a câștigat pe terenul lui Dinamo când gruparea antrenată atunci de Contra părea pregătită cu „armanda” spaniolă să atace locurile de play-off. Arădenii au câștigat apoi la Botoșani în fața unei echipe „europene” cu un joc ofensiv foarte bun pentru nivelul Ligii 1. Mai mult, Bătrâna Doamnă s-a întors cu trei puncte și de pe terenul campioanei CFR Cluj, deși puțini îi dădeau vreo șansă.

Cu FCSB, însă, datele problemei păreau altele. Echipa lui Toni Petrea a câștigat șase meciuri consecutiv și îi avea în teren și pe jucătorii importanți care se credea că nu vor putea fi refăcuți: Dennis Man, Tănase și Olaru, iar pe bancă era Florinel Coman.

steaua 2

Prima repriză a fost una în care UTA a arătat exact ceea ce știam: că este o echipă greu de învins. FCSB a controlat autoritar jocul, a avut o posesie a mingii net superioară, dar pericolele la poarta lui Iacob au fost puține și cam toate create de Moruțan. O minge trimisă în transversală din lovitură liberă și un șut slab prins de Iacob în ultima secundă a primei părți. UTA nu a contat în atac aproape deloc dar chiar și așa putea da lovitura prin Hora. Andrei Vlad a degajat greșit până la atacantul arădean care a trimis un șut plasat, dar mingea a mușcat bara.

Gyuszi Balint l-a schimbat la pauză pe Miculescu cu Buhăcianu, dar poate era nevoie și de schimbarea lui Neluț Roșu. Mijlocașul arădean a luat un cartonaș galben foarte repede, după care a mai avut câteva intervenții la limita avertismentului. Fiind expus între mijlocașii echipei bucureștene, Neluț probabil trebuia schimbat mai repede. Nu s-a întâmplat acest lucru și, în minutul 58, neatent, l-a lovit pe Buziuc care i-a suflat mingea și „centralul” i-a arătat al doilea galben și automat a urmat eliminarea. Probabil nu se impunea să fie avertizat pentru acel fault, dar fiind al treilea sau poate chiar al patrulea, eliminarea lui Neluț Roșu a fost justificată. Cu toate acestea, nu putem să nu spunem că centralul Cătălin Popa a fluierat fault la aproape fiecare atingere a unui jucător de la FCSB, iar avertismentele primite de Hora și Morar au fost prea ușor acordate.

Balint a mutat imediat: l-a scos pe Morar și l-a trimis în teren pe Melinte. FCSB era tot mai des în careul arădean, dar Iacob a avut câteva intervenții miraculoase atât la șutul lui Octavian Popescu spre vinclul porții, cât și la faza în care Dennis Man a scăpat singur cu el.

Dacă dezechilibrul numeric s-a făcut în minutul 58, cel de pe tabela de marcaj s-a făcut abia în minutul 75 și i se datorează lui Octavian Popescu, un jucător de nici 18 ani, care abia leagă trei cuvinte, dar care are o calitate tehnică extraordinară. Acesta a intrat în careu, a controlat mingea mai repede decât Erico da Silva, brazilianul l-a călcat pe gleznă și s-a dictat penalty. A fost clar…

steaua 4

Dennis Man a executat și a marcat, ridicând apoi mâinile în semn că nu se poate bucura. A fost pentru prima dată când Dennis a jucat contra echipei de la care a plecat în 2017. După gol, UTA, chiar cu un om mai puțin pe teren, a încercat să împingă jocul spre careul lui Vlad. După intrările lui Ursu și Tescan, UTA a ajuns în zona careului dar nu a obținut nimic. Nicio fază fixă și niciun șut spre poarta lui Vlad. Pe contre, FCSB ne-a mai taxat de două ori în minutele de prelungiri prin Coman și Olaru, iar rezultatul final a fost 3-0 prin reușitele a trei jucători despre care acum zece zile știam că au șanse minime să joace.

UTA a arătat timp de 75 de minute că este printre echipele cel mai bine organizate pe plan defensiv din campionat, dar în tot acest timp nu a trimis decât un șut spre poarta lui Vlad, și acela venit în urma unei greșeli a portarului advers. Prăbușirea din final a venit și pe fondul expunerii. A fost contextul preferat al celor de la FCSB, echipa bucureșteană având avantaj atât pe tabelă, cât și numeric, dar și jucători cu calitate tehnică ca Moruțan, Coman sau Olaru.

Urmează jocul cu Universitatea Craiova, meci care se va disputa peste șapte zile, luni 13 decembrie, și în care UTA nu îi va putea utiliza pe Neluț Roșu, Morar și Hora, cu toții suspendați pentru cumul de cartonașe galbene.

La finalul partidei, Neluț Roșu și-a asumat greșelile în declarațiile date la Digisport, dar nu putem spune că a fost înfrângerea lui ci chiar a fost înfrângerea întregii echipe.

FCSB – UTA Arad 3-0 (0-0)

Goluri: Dennis Man 75 – 11m, Florinel Coman 90, Olaru 90+2

FCSB: Andrei Vlad – V. Creţu, I. Cristea, A. Miron, Panţîru – Olaru, Simion (46 Perianu), Tănase (28 Buziuc, 62 Florinel Coman) – Moruțan, Dennis Man (82 Ovidiu Popescu), Octavian Popescu (82 Șut).

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Erico Da Silva, Benga, Simos Roumpoulakou – Miculescu (46 Buhăcianu), Albu (90 Cipri Rus), Roșu, Denis Rusu (84 Tescan) – Morar (60 Melinte), Hora (84 Ursu).

Arbitru: Cătălin Popa (Pitești) – Daniel Mitruţi (Craiova), Vlad Bârleanu (București). Rezervă: Bogdan Dumitrache (București).

Observator de arbitri: Irina Mîrț (București).

Sursa foto: gsp.ro