FC Botoșani a învins pe Gaz Metan Mediaș înainte de a veni la Arad





FC Botoșani, adversara echipei UTA de peste șapte zile în meciul care se va disputa pe arena „Francisc Neuman”, a câștigat meciul de pe teren propriu cu Gaz Metan Media, scor 2-1. Partida s-a jucat pe un teren înghețat, acoperit cu zăpadă, iar prin această victorie gruparea antrenată de Marius Croitoru și-a consolidat poziția pentru locurile de play-off.
FC Botoşani a deschis scorul în minutul 49, dintr-un penalty transformat de Keyta. În minutul 68, Gaz Metan a egalat prin Yuri, însă la următoarea fază, Botoşani a preluat din nou conducerea, în minutul 68, atunci când Roman i-a pasat excepţional din voleu pentru Al Mawas, sirianul a pătruns printre Velisar și Baco și l-a învins pe portarul arădean Pleșca cu un șut pe lângă acesta la colțul lung: 2-1.
FC Botoşani este pe locul 4 în clasament, cu 36 de puncte. În timp ce, Gaz Metan este pe locul 9, cu 28 de puncte. Medieşenii se îndepărtează încet de locurile de play-off. Gaz Metan va fi adversara echipei UTA peste doar două etape, meciul urmând a se juca la Mediaș. UTA ocupă locul 8 cu 29 de puncte. Pe locul 7 este Chindia, tot cu 29 de puncte, dar gruparea arădeană are avantajul rezultatelor directe în fața celor de la Târgoviște.
FC Botoşani – Gaz Metan 2-1
(49 Keyta, Al Mawas 68 / Yuri 67)
FC Botoşani: Hankic – Braun, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – E. Papa, J. Rodriguez, Ongenda – Caia, Al Mawas, Keyta
Rezerve: Pap, Plămadă, Patache, E. Florescu, Tîrcoveanu, Tarsa, Fili, M. Roman I, Toutouh
Gaz Metan: Pleşca – Butean, Yuri, Baco, Velisar – Santos, Alceus – Chamed, R. Deaconu, Valente – L. Niţu
Rezerve: Buzbuchi, Trif, R. Romeo, Larie, Horşia, Oliveira, Ciocan, Sarr, G. Moura
Comentariile portalului
Falca-****,Cionca-****,Pistru-****,Balcea-****,tot PSD și PNL-****,Fifor-****.
== PUPPYDOGUL LUI PUSHCULITZA FACE PE MORALISTUL -- SCARBA MI E -- SI EL SI JANINA FAC MORALA DE CARCIUMA == PUSCULITZA NE FACEA MORALA SA FIM PATRIHOTZI CA EL -- CE (...)
== RESPEKT PT CORPUL MEDICAL -- SUNT ZEI PE PAMANT == FAC MINUNI CU DOTAREA MINIMALA A SPITALULUI JUDETZEAN ==