sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Fabry o repune pe UTA pe orbita spre play-off! Rednic i-a arătat obrazul…

de Lucian Dănilă | 17 februarie 2024, 4:43 PM | Sport | Topic special

2

Visăm, apoi ne trezim la realitate, adormim și iar visăm, și iată că UTA este din nou la poarta play-off-ului din Superliga după 26 de etape! Bătrâna Doamnă a găsit astăzi, pe terenul celor de la Voluntari, cel mai bun răspuns după evoluția mediocră din partida de la Arad cu FC Botoșani.

Am avut o săptămână în care poate cel mai folosit cuvânt în curtea clubului UTA a fost „mulțumim”. Comunicatele, în afara acelui comunicat demn de vremurile comuniste, începeau de obicei cu „Mulțumim…”, iar acestea erau adresate jucătorilor care au părăsit echipa, Aly Abeid, Reagy Ofosu și Godberg Cooper.

După partida de astăzi, am putea să spunem și noi „mulțumim Iacob”, portarul arădean, jignit la finalul partidei cu Botoșani, reușind un nou joc în care și-a salvat echipa de câteva ori prin câteva intervenții extraordinare.

UTA a fost mai bună astăzi decât FC Voluntari. Echipa lui Rednic a fost mai concretă, mai directă pe poartă și în prima repriză a avut un avantaj clar la ocaziile de gol. Vlad Morar, titularizat de Rednic, a fost aproape de a-și face un cadou, dar șutul său din voleu de la 16 metri a lovit bara. Era doar minutul 7. În minutul 19, Luckassen a avut un șut periculos, dar Fernandez a respins.

În minutul 31 am asistat la primul episod al disputei directe Dumiter vs. Iacob. Atacantul celor de la Voluntari a trimis cu capul dar portarul formației arădene a respins spectaculos de sub bară. Până la pauză, UTA putea înscrie prin același Luckassen, dar lovitura sa de cap din careul mic l-a lovit efectiv pe portarul echipei din Ilfov. A venit apoi și faza din al doilea minut al prelungirilor, când brigada de arbitri nu a dictat penalty la intervenția asupra lui Omondi, fază la care nu s-a apelat nici la VAR.

Era 0-0 la pauză, un rezultat cam nedrept pentru gruparea arădeană dacă judecăm după numărul fazelor de poartă.

În repriza a doua, cei de la Voluntari au ieșit mai deciși să câștige partida, și același Dumiter l-a pus la încercare pe Iacob în minutul 49 cu un șut din interiorul careului, dar portarul grupării arădene a reținut mingea. UTA a echilibrat jocul după această ocazie, dar nu s-a mai apropiat foarte periculos de careul advers, deși Pedro și Stahl au avut două oportunități. A urmat apoi șutul pe lângă poartă al lui Răduț.

Iacob a câștigat duelul direct cu Dumiter

Același Dumiter a fost foarte aproape de gol în minutul 61. Popescu a pătruns pe stânga, a centrat perfect în fața porții, Dumiter a pus latul dar Iacob a respins cu un reflex uluitor.

Albert Stahl, intrat în minutul 56 pe teren în locul lui Vlad Morar, a suferit o accidentare destul de gravă în minutul 73 și a fost înlocuit de Rareș Pop, o schimbare venită la doar două minute după ce Rednic i-a aruncat în luptă pe Fabry și Tudorie.

fabry

Fabry, gol și un mesaj în slovacă pentru Rednic

În minutul 77 avea să să înscrie unicul gol al partidei. Căpușă a urcat în flancul drept, a văzut trei sau patru jucători îmbrăcați în culoarea roșie în careu, a centrat, mingea l-a depășit pe Tudorie și a ajuns pe fruntea lui Fabry care a marcat cu o lovitură de cap de pe picioare în ciuda staturii sale mai scunde. Era 1-0 pentru UTA și slovacul a găsit momentul potrivit să-i transmită ceva în limba maternă antrenorului Mircea Rednic pentru „tupeul” acestuia de a-l ține rezervă. În euforia de după înscrierea golului, Rednic și-a găsit și el timp să0i arate obrazul fotbalistului slovac…

Voluntari a avut apoi o perioadă în care a încercat să pună presiune pe careul arădenilor, dar cu excepția unor lovituri de colț, elevii lui Dică nu au găsit calea spre buturile lui Iacob. Golul putea liniștit să cadă tot la poarta gazdelor, atunci când după centrarea lui Fabry, Boboc, presat de Rareș Pop, a fost aproape să-și înscrie cu capul în propria poartă, dar Fernandez a respins de la vinclu!

Fluierul de final al lui Horațiu Feșnic o găsește pe UTA instalată pe un nesperat loc 8 în condițiile în care Sepsi, Universitatea Cluj și Oțelul încă nu au jucat în această etapă. Este o victorie care o repune pe UTA din nou pe orbita play-off-ului înainte cu patru partide până la finalul campionatului regulat.

FC Voluntari – UTA Arad 0-1 (0-0)

Fabry 77

FC Voluntari: Fernandez – Ricardinho (cpt), Turda, Matricardi, Boboc – Cascini (87 Ciobanu), Crepulja – Dumiter (80 Carnat), M. Răduț (71 Andrei), Popescu (80 Florea) – Nemec.

Rezerve: Vâlceanu – Armaș, Paz, Aliji, Droppa, Rață, Ciobanu, Cocian, Voican, Carnat, D. Andrei, Florea.

Antrenor: Nicolae Dică

UTA: Iacob – Căpușă, Stolnik, Benga, Rodrigues – Joao Pedro (56 Freitas), Cristian Mihai – Micovschi (71 Fabry), Morar (56 Stahl, 74 Rareș Pop), Omondi – Luckassen (71 Tudorie).

Rezerve: Kucher – Freitas, Iurasciuc, Stahl, Tudorie, Lopez, Trif, Vulturar, Fabry, Pop, Andrei David.

Antrenor: Mircea Rednic

Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj)