vineri, 26 aprilie, 2024

„Extraterestrul” Messi duce Barca la ușa finalei Ligii Campionilor! Barcelona – Bayern 3-0

de Special Arad | 7 mai 2015, 2:48 PM | Sport

0

Meciul tur al celei de-a doua semifinale a sezonului 2014-15 al UEFA Champions League s-a disputat miercuri seară, între FC Barcelona și Bayern München.

Pep Guardiola a început meciul cu o apărare improvizată, formată din trei fundași, iar rezultatul s-a văzut clar în primele 15 minute: Barcelona a dominat clar, cu două mari ocazii. Manuel Neuer, care declara înaintea meciului că îi va arata lui Lionel Messi ”cine e șeful”, a salvat-o pe Bayern în patru rânduri pe parcursul primei reprize, scorul pauzei fiind 0-0.

Elevii lui Guardiola au început repriza secundă mai siguri în defensivă, prima intervenție notabilă a lui Neuer având loc abia în minutul 62 la o pasă lungă a lui Messi către Neymar. Când partida părea să se îndrepte spre un 0-0 favorabil lui Bayern, geniul lui Lionel Messi a făcut diferența. În minutul 77, după o fază controversată, la care arbitrul nu a acordat un penalty discutabil Barcelonei, cei de la Bayern au dat drumul repede la joc, dar Bernat a fost deposedat de Dani Alves. Brazilianul i-a pasat lui Messi, care a deschis scorul cu un șut la colțul scurt de la marginea careului.

Doar trei miunte mai târziu, același Messi l-a driblat superb pe Boateng și l-a executat pe Neuer printr-o scăriță cu piciorul drept. Deși Guardiola l-a introdus pe Götze în locul lui  Müller în speranța că Bayern poate pleca de pe Camp Nou cu măcar un gol marcat în deplasare, ultimul cuvânt l-au avut tot elevii lui Luis Enrique, Neymar finalizând cu gol o acțiune începută de Luis Suarez și continuată de Lionel Messi.

După partidă, antrenorii ambelor echipe au recunoscut că starul argentinian al Barcelonei a făcut diferența: „Messi și-a arătat încă odată clasa. E un jucator care nu poate fi oprit.”, a declarat Guardiola, în timp ce Luis Enrique a fost de părere că „Viaţa este mai uşoară cu Lionel Messi. El face multe. Vedem asta în fiecare zi. Este de pe altă planetă.”

Returul se va disputa marți, 12 mai, pe Allianz Arena.