Evaluarea în teren întreprinsă de DSP Arad a efectelor inundaţiilor
În cursul zilei de 18 iulie a.c. o echipă din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică a judeţului Arad s-a deplasat în localităţile Lalaşinţ şi Belotinţ pentru evaluarea în teren a efectelor inundaţiilor, produse în data de 17 iulie a.c.
Au fost întreprinse următoarele:
- Inspecţia fântânilor şi prelevarea de probe de apă din 7 fântâni din localitatea Lalaşinţ şi 2 probe din Belotinţ,
- Informarea populaţiei şi recomandări privind măsurile de igienă pentru prevenirea îmbolnăvirilor prin consumul de apă sau alimente ,atât prin discuţii cu cetăţenii cât şi prin materiale distribuite şi afişate în locuri publice frecventate de cetăţeni,
- Contactarea medicilor de familie din cele doua U.A.T. în vederea supravegherii apariţiei unor cazuri de îmbolnăviri legate de consumul de apă nepotabilă,
- Contactarea primarilor în vederea intensificării acţiunilor de evacuare a apei din fântânile infiltrate sau inundate.
În continuare Direcţia de Sănătate Publică a judeţului Arad va întreprinde următoarele măsuri profilactice:
- Dezinfecţia apei din fântânile care au fost inundate /infiltrate,
- Analiza apei prin laboratorul Direcţiei de Sănătate Publică Arad după ce s- a efectuat dezinfecţia apei din fântâni,
Intensificarea colaborării cu medicii de familie şi catagrafierea populaţiei infantile din localităţile amintite mai sus, în vederea instituirii tratamentului necesar şi eventual iniţierea unei acţiuni de vaccinare


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)