Echipa națională de handbal a României a trecut, cu greu, de naționala Poloniei. Pe ce loc se află tricolorele

de - | 5 decembrie 2020, 9:16 PM | Sport

0

În ciuda rezultatului înregistrat la final, 28-24 (11-15), România a trecut foarte greu de Polonia şi s-a calificat în faza grupelor principale de la Campionatul European din Danemarca.

România şi Polonia pierduseră primul meci de la turneul final, tricolorele 19-22 cu Germania, în timp ce polonezele fuseseră spuberate de Norvegia, 22-35. În aceste condiţii, miza unei victorii în meciul de sâmbătă dupa amiaza era calificarea în grupele principale ale competiţiei, o nouă înfrângere echivalând cu anularea şanselor de merge mai departe. Înaintea începerii Campionatului European, din cauza rezultatelor obţinute în ultima vreme şi a accidentările celor mai bune două jucătoare, Kudlacz-Gloc şi Monyka Kobylinska, care nici nu au făcut deplasarea în Danemarca, Polonia era considerată „Cenuşăreasa” grupei, iar eşecul din meciul de debut, la 13 goluri, părea să confirme acest lucru.

Nu aşa au stat însă lucrurile şi pe teren. Polonezele au început mai bine partida şi s-au distanţat repede, 4-1 (minutul 6). Tricolorele au reuşit să egaleze, 4-4 (min.10), doar că a fost simplu foc de paie. Polonia a luat imediat conducerea şi, treptat, a tot mărit avansul, până s-a ajuns la o diferenţă de 5 goluri 11-6 (min. 21), 12-7 (min. 22) şi 13-8 (min. 24). Până la pauză, fetele noastre s-au apropiat cel mai mult la trei lungimi, 13-10 (min 25), pentru ca repriza să se termine 15-11. Primele 10 minute ale părţii secunde au abundat în erori neforţate în ambele tabere. România a avut însă norocul de partea ei şi, puţin câte puţin, a redus din diferenţă, 13-16 (min 34), 15-17 (min 41), 17-18 (min 45). În ultimul sfert de oră de joc, echipa naţională a arătat o cu totul altă faţă. Erorile neforţate au dispărut, apărarea a fost ireproşabilă, iar atacul a funcţionat aproape fără greşeală.

Egalarea a venit în minutul 46,  pentru ca în ultimele 10 minute să intrâm cu un avantaj de 2 goluri, 21-19. Polonezele au găsit energie să revină, 21-21 (53), dar finalul a aparţinut fetelor noastre.

Clasamentul grupei

1. Norvegia    1 1 0 0 35-22 2 puncte

2. Germania   1 1 0 0 22-19 2 puncte

3. România    2 1 0 1 47-46 2 puncte

4. Polonia       2 0 0 2 46-63 0 puncte

Primele trei clasate vor continua în grupele principale, locurile 1-3 din grupele A şi B în grupa principală I, iar locurile 1-3 din grupele C şi D în grupa principală II.

Echipele vor intra în grupele principale cu punctele acumulate în disputele cu celelalte adversare care ating această fază.