marþi, 30 aprilie, 2024

Duelul fostelor campioane de la ITF Arad, Tamara Zidansek și Jaqueline Cristian, a desprins România la 2-0 în fața Sloveniei, în FedCup

de Dan Lazăr | 15 aprilie 2023, 12:08 AM | Sport | Știri Arad

0

Ediția din 2015 a Trofeului „Ilie Năstase”, turneu cu premii de 15.000 de dolari desfășurat la Arad, le-a avut la start pe cele două jucătoare care s-au duelat sâmbătă în al doilea meci dintre Slovenia și România, din barajul pentru turneul final al FedCup.

Slovena Tamara Zidansek câștiga în 2015 proba de simplu a competiției gândite de Anela Freer, iar Jaqueline Cristian se impunea la dublu, alături de Gabriela Ruse. Sâmbătă, cele două s-au aflat față în față pe zgura de la Koper, înaintea primelor schimburi, tricolorele conduceau cu scorul de 1-0 la general, după succesul Anei Bogdan. Româncele s-au desprins la 2-0, după ce Jaqueline Cristian a învins-o pe Tamara Zidansek cu scorul de 6-1, 4-6, 6-3, după o oră și cinci minute de joc.

Cristian (24 ani, 180 WTA) s-a impus şi în primele trei partide cu Zidansek (25 ani, 102 WTA), în 2021 în primul tur la Tenerife, cu 7-5, 4-6, 6-1, în februarie în optimi la Altenkirchen (Germania), cu 5-7, 6-3, 6-3, şi în martie în sferturi la Trnava, cu 7-5, 1-6, 6-2.

(Jaqueline Cristian a reușit un break la 3-3 în decisiv)

Sâmbătă, primul meci de simplu va debuta la ora 12:00 (n direct DigiSport 2 și PrimaSport 3), între Ana Bogdan şi Tamara Zidansek. Românca a câştigat ambele confruntări, cu 4-6, 7-6 (7/2), 6-4 în 2016, în sferturi la Sao Paulo, şi în 2022, în optimi la Zavarovalnica Sava (chiar în Slovenia), cu 6-1, 6-7 (5/7), 6-1.

Jaqueline Cristian va juca, sâmbătă, cu Kaja Juvan

Ultimul meci de simplu le va opune pe Jaqueline Cristian şi Kaja Juvan. Reprezentanta noastră a ieşit învingătoare în ambele partide directe de până acum, în 2021 în primul tur la Belgrad, cu 6-3, 7-6 (7/2), şi în acelaşi an în primul tur la Transylvania Open (Cluj-Napoca), scor 3-6, 7-6 (10/8), 7-6 (7/3).

Meciul de dublu ar urma să opună perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Pia Lovric/Nina Potocnik.

Învingătoarea întâlnirii de la Koper se va califica la turneul final al Billie Jean King Cup (FedCup).