Doi cai frumoși, singuri pe străzi… în drumul spre Capitala Culturală Europeană





Doi cai, frumoși, se plimbau agale, azi noapte (luni) în jurul orei 1, în plin centrul Aradului. În cadență, fără nicio grijă, nederanjați de nimeni, caii își vedeau liniștiți de drum și traversau Bulevardul Revoluției venind dinspre Tribunal, înspre Piața Mihai Viteazul.
Lipseau polițiștii… asta ca să ne imaginăm că suntem în Statele Unite sau în Londra și nu în târgul nostru . Totuși, parada cabalinelor semăna semăna puțin și cu drumul municipiului spre titlul de Capitală Culturală Europeană. Unde vedem noi asemănarea? HA! HA! În faptul că, într-adevăr, frumoșii cai își vedeau nestingheriți de drumul lor, dar nimeni nu îi vedea, nimeni nu îi băga în seamă, așa cum nici urbea noastră nu este băgată în seamă de nimeni cu privire la candidatura sa.
Și, în fond, ce pretenții să avem? Suntem mai aproape de Vestul sălbatic – că tot suntem din Vest – decât de cultura europeană.
PS: Îi mulțumim lui Călin Gabriel Costea pentru filmuleț.
Comentariile portalului
Ipocrizia generalizată ridicată la rang de mitologie oficială...când colo....afăra-i vopsit gardu` înăuntru leopardu`
Stimați reprezentanți ai legii, o singură întrebare aș avea: În curtea DSP-ului oare când catadicsiți a vă uita, la neregulile cât carul, în urma multor, (...)
Toate la un loc !