sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Dinamo a promovat în Superliga! Greșeala lui Calcan, decisivă în returul cu FC Argeș

de Lucian Dănilă | 3 iunie 2023, 11:08 PM | Sport

0

Un singur an a stat Dinamo în liga secundă și a reușit o promovare la care nu se aștepta nimeni după ce a avut un start de campionat foarte slab, cu înfrângeri în fața unor echipe precum Unirea Dej, Oțelul sau Viitorul Pandurii.

După ce în tur a trecut cu 6-1 de FC Argeș în barajul pentru promovare/retrogradare în Liga 1, Dinamo pornea favorită la calificare în returul de la Mioveni. FC Argeș, însă, a început fulminant și în minutul 16 avea deja 2-0 după reușitele lui Turda și Jakolis.

„Câinii” au revenit pe tabelă după ce Ghezali s-a distrat cu fundașii argeșeni și a marcat pentru 2-1. Piteștenii nu au cedat și au avut un start de repriză secundă extraordinar. Garita a reușit să înscrie de două ori la două cornere și în minutul 50 era 4-1! FC Argeș mai avea nevoie de două goluri pentru a trimite meciul în prelungiri.

Calcan, însă, a greșit incredibil în minutul 55, atunci când, deși avea deja un cartonaș galben, l-a faultat dur pe Neluț Roșu și a fost eliminat. Dinamo avea să reducă din nou din handicap în minutul 60 prin Alexandru Pop, iar până la final nu s-a mai întâmplat nimic deosebit.

Astfel, Dinamo câștigă dubla de baraj, merge în Superliga, în timp ce FC Argeș, o echipă care în sezonul trecut evolua în play-off-ul primei ligi, se întoarce după trei ani în liga secundă.