„Despre fericire” la Noua Acropolă
Asociația culturală Noua Acropolă din Arad invită arădenii la o nouă prelegere filosofică pe 5 iunie, la ora 19 – „Despre fericire”.
Pe cât de general umană este căutarea fericirii, pe atât de diferite sunt imaginile pe care ni le facem asupra ei. În primul rând, este oare posibil să fie obținută? Să fie o stare de grație care se atinge doar în anumite momente sau o stare durabilă care poate să devină modul nostru de a fi? Cu alte cuvinte, odată cucerită, o putem menține? Există mai multe feluri de fericire sau adevărata fericire arată la fel pentru toți? De unde provine nefericirea sau suferința? Fericirea și suferința se exclud reciproc în mod definitiv? Și mai sunt atâtea alte întrebări…
În cadrul conferinței vor fi prezentate opiniile cele mai generale despre fericire și ideile câtorva mari gânditori pentru a desprinde o imagine din care să putem deriva mai bine propria noastră definiție a fericirii.
Evenimentul se va desfășura la sediul Asociației culturale Noua Acropolă situat pe bd. Revoluției, nr. 71, interfon 10. Intrarea este liberă!













Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)