Desley Ubbink: „Rezultatele echipelor aflate sub noi în clasament nu ne îngrijorează”

de Lucian Dănilă | 16 aprilie 2022, 2:00 PM | Sport

0

Desley Ubbink și-a făcut autocritica după evoluția din meciul cu Rapid și speră la un rezultat bun astăzi pe terenul unei echipe care nu a fost învinsă de șase etape, Sepsi Sfântu Gheorghe.

„Cred că am început bine meciul cu Rapidul, în prima repriză am controlat jocul, nu au fost multe ocazii mari, nici pentru ei, nici pentru noi, nu au pus pericol la poarta noastră. Despre repriza a doua nu cred că mai trebuie să vorbesc, toți am jucat sub nivelul nostru, trebuie să fie diferit în următorul meci.

Nu sunt deloc mulțumit de evoluția mea din meciul cu Rapid. Sâmbătă vom avea o nouă oportunitate să ne arătăm adevărata față, trebuie să fim concentrați. Rezultatele echipelor aflate sub noi în clasament nu ne îngrijorează, totul depinde de noi. Fotbalul e frumos pentru că poți face un meci bun după unul mai slab. Nu cred că putem face o partidă mai slabă decât cea cu Rapid, trebuie să avem o altă mentalitate. Am vorbit despre asta în vestiar în această săptămână și cred că totul este clar în acest moment, vom arăta altceva sâmbătă”, spune Desley Ubbink.

Chindia a pierdut ieri cu Botoșani și a rămas la patru puncte în spatele grupării arădene înainte cu o săptămână de meciul direct de la Arad. CS Mioveni a învins pe Dinamo și s-a apropiat la un singur punct de UTA în clasament.

Referitor la jocul din această după amiază, Ubbink a vorbit despre forma pe care o traversează cei de la Sepsi, dar și despre șansele grupării arădene. În acest sezon, UTA a reușit un rezultat de egalitate, scor 0-0, pe terenul celor de la Sepsi, iar în retur, la primul joc cu Ionuț Badea pe banca tehnică, a învins cu 1-0 la Arad.

„Cred că avem în față o echipă puternică, care nu a pierdut în ultimele șase meciuri, sunt în formă, va fi un meci greu. Din punctul meu de vedere, Sepsi e, poate, cea mai bună echipă din play-out. Trebuie să credem în noi și să ne luptăm pentru un rezultat bun. E dureros că nu am obținut puncte cu echipele puternice în play-out, dar mai sunt cinci meciuri. În special după jocul cu Rapid ne-a fost foarte greu, pentru că aveam așteptări mari de la acea partidă și nu am obținut nimic. Trebuie să mergem mai departe, nu ne dăm bătuți în momentele grele, nici sâmbătă nu o vom face. Trebuie să ne luptăm și să arătăm o altă mentalitate față de cea pe care am avut-o în repriza a doua cu Rapidul. Dacă facem acest lucru, cred că putem obține un rezultat bun cu Sepsi. Nu e un meci special, chiar dacă am purtat banderola pentru prima oară împotriva lor. I-am învins atunci, dar a fost un meci de 50-50, calitățile celor două echipe sunt egale. Am avut noroc în acea partidă, cu golul marcat de Miculescu în poarta goală după ce balonul lovise bara. Și sâmbătă cred că va fi un meci echilibrat, dar trebuie să fim mai concentrați decât în repriza a doua cu Rapid”, a continuat olandezul.

UTA joacă pe noua arenă a celor de la Sepsi, o arenă care are un gazon impecabil, lucru care este și pe gustul olandezului. El a lăudat cu alte ocazii suprafețele de joc de pe Național Arena sau cea de la Craiova, arene pe care fotbalistul olandez a reușit jocuri bune. „Când joci pe un teren bun, fotbalul e mai plăcut, dar stadionul și terenul lor nu ne oferă o motivație în plus. Nu pentru asta jucăm, ci pentru rezultate. Și adversarii vor juca pe același teren, trebuie să arătăm că suntem mai buni decât ei”, spune Ubbink.

Meciul Sepsi Sfântu Gheorghe – UTA se dispută astăzi de la ora 15.00 și va fi televizat.