sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Dennis Man își croiește drumul spre Serie A! Gol și pasă de gol în victoria clară contra Sampdoriei

de Lucian Dănilă | 20 ianuarie 2024, 12:30 PM | Sport

0

Dennis Man parcă își croiește singur drumul spre Serie A, acolo unde a jucat la sosirea sa în Italia. După mai multe perioade de transferuri în care s-a vorbit despre revenirea sa în elita fotbalului italian, Dennis este mai hotărât ca niciodată să o ducă pe Parma acolo unde a găsit-o în 2021.

Parma este lider în Serie B iar aseară a zdrobit o altă echipă cu un trecut mare, Sampdoria, chiar pe terenul acesteia. A fost 3-0 pentru „cruciați”, primele două goluri fiind operele lui Dennis Man și Valentin Mihăilă. Dennis a deschis scorul în minutul 41 iar trei minute mai apoi a pasat pentru reușita prietenului său. Scorul final a fost stabilit de Nahuel Estevez (69). Man a evoluat 85 de minute, iar Mihăilă a jucat 67 de minute.

Arădeanul Man este al doilea marcator al campionatului, cu 9 goluri înscrise în 17 partide, devansat de Daniele Casiraghi (FC Sudtirol), care a înscris 12 goluri, şi la egalitate cu Massimo Coda (US Cremonese).