duminicã, 28 aprilie, 2024

Dennis Man și Parma, lideri în Serie B după un final incredibil cu Palermo!

de Lucian Dănilă | 10 decembrie 2023, 8:40 PM | Sport

1

Parma a redevenit lider în Serie B după un meci cu un final incredibil în această după amiază contra celor de la Palermo. „Cruciații” au urcat pe prima poziție după înfrângerea Veneziei pe terenul echipei Cremonese.

Gruparea la care Dennis Man a început titular a fost surprinsă de eficacitatea sicilienilor din primele minute. Brunori a marcat în minutul 3 și 18 pentru Palermo și misiunea Parmei părea imposibilă deși avea o posesie de peste 70 de procente. La vestiare s-a intrat cu scorul stabilit încă din minutul 18, 2-0 pentru Palermo, dar Estevez avea să readucă speranțele pe Enio Tardini în minutul 51, atunci când a marcat pentru 1-2.

A fost un sprint al celor de la Parma după egalare, dar Palermo, cu fostul portar al Craiovei, Pigliacelli, în poartă, a rezistat și în minutul 85 părea că a dat lovitura decisivă prin Sagre care a înscris pentru 1-3.

Finalul a fost incredibil. Mihăilă, intrat în minutul 75 în locul lui Dennis Man, a marcat pentru 2-3 din pasa lui Charpentier în minutul 90+1, iar patru minute mai târziu, în 90+5, Charpentier avea să marcheze golul egalizator, de 3-3, gol care o readuce pe Parma pe primul loc.

Acest gol egalizator marcat în prelungiri vine după ce în etapa trecută Parma a învins cu un gol marcat în minutul 90+4 pe terenul Speziei.