miercuri, 24 aprilie, 2024

Dennis Man, golul victoriei pentru Parma, echipă care se apropie de play-off-ul pentru promovare în Serie A

de Lucian Dănilă | 22 aprilie 2023, 5:59 PM | Sport

0

Dennis Man, fotbalistul arădean care evoluează la Parma, a marcat după o perioadă destul de lungă în Serie B. „Cruciații” au întâlnit pe arena proprie pe Cagliari, echipă cu care se află în luptă directă pentru play-off-ul de promovare în Serie A.

Gruparea din Sardinia a avut avantaj la pauză după golul marcat de Lapadula. După pauză, Parma a egalat prin Vasquez în minutul 62, fotbalistul spaniol reușind să transforme un penalty. Zece minute mai târziu avea să intre pe teren Dennis Man, arădeanul înlocuindu-l pe Balogh. În minutul 77, Dennis a marcat golul pentru 2-1, gol decisiv care a făcut ca toate cele 3 puncte să rămână la Parma, echipă care după această victorie a urcat pe locul 5 al clasamentului cu patru etape înainte finalului sezonului regulat. Internaționalul român a luat pe cont propriu o acțiune în flancul drept, a trecut de mai mulți adversari și a șutat la vinclu din interiorul careului, fără nicio șansă pentru portarul advers.

La Parma a jucat și Mihăilă. Olteanul a intrat în minutul 67, iar în minutul 90 a irosit un penalty.