Copiii din Sântana, campioni la judo la concursul interjudețean „Cupa primăverii”
Clubul Copiilor Sântana a câştigat „Cupa primăverii” în cadrul Concursului Interjudeţean de Judo desfăşurat recent în această localitate. Pentru al doilea an consecutiv trofeul rămâne la Sântana. „La categoria 29 kg feminin s-au întâlnitîn finală două sportive de la Clubul din Sântana şi anume Briciu Antonia şi Rus Mihaela, cea din urmăcâştigând locul I. De asemenea la 44 kg feminin cele mai bune sportive ale clubului, Bodea Priscilla şi Creţ Denisa au ajuns în finala categoriei, iar Priscilla a obtinut primul loc.” a spus Anamaria Budiu, profesor Judo, Clubul Copiilor Sântana.
Printre sportivi care s-au remarcat se aflăSabou Larisa (Loc I, 36 kg), Răuţ Adriana (Loc II, 32 kg), CoţuCătălin (Loc I, 73 kg), Ştefan Roxana (Loc I, 44 kg), Schintee Gabriela (Loc I, 57 kg) , Creţ Alin (Loc II, 55 kg) şi Bus Andrei (Loc II, 46 kg).
Cum să faci copiii fericiţi
Pentru corectitudinea clasamentului final pe echipe, organizatorii au stabilitit un sistem care să permită cluburilor să plece de la egalitate, adică fiecare echipă a desemnat 10 sportivi care să puncteze pentru clasamentul final pe cluburi, iar restul copiilor au punctat doar la individual. “Cel mai frumos este cândpoţi să faci copiii fericiti, cândpoţi să le oferi încredere în ei şi şansa de a practica un sport deosebit. Îi mulţumesc lui Dumnezeu, părintilor, copiilor şi nu în ultimul rând Primariei oraşului Sântana şi firmelor S.C. Delta Olari, Giurgiu Angela, Caberlink Televiziune, Pizzeria Primo Ristorante, floraria Exotic, S.C Resko, S.C. Andeur” , a mai spus Anamaria Budiu.
Organizatori şi participanţi
Concursul anual de judo din Sântana oferă un prilej de verificare şi răsplatire a copiilor bine pregătiţiîn acest domeniu. Este organizat de Clubul Copiilor Sântanaîn parteneriat cu C.S.O. Unirea Sântanaiar anul acesta competiţia care a adunat la linia de start 15 cluburi din treijudeţeşi peste 160 de copii. La acestăcompetiţieau participat L.P.S. Arad, C.S. Zerind, C.S.M. Arad, G.Y.M Oradea, Sakura Ghioroc, Victoria Nădlac, Palatul Copiilor Arad, Şoimii Lipova, J.C. Lazăr Loghin, P.C. Timisoara, Pro Motrica TM. Mureşul Usausau, Sentoki Timisoara, Viitorul Bors şi C.C. Santana. Cei mai talentaţi judoka au fost premiaţi cu diplome, medalii, cupe şi dulciuri.


















Comentariile portalului
Problema este a șoferilor care nu mai pot întoarce după bunul plac și a bicicliștilor care nu mai pot traversa pe bicicleta.
Pai aplicatia de ride sharing poate spune cu ce viteza circula pe tot traseul. Log-ul masinii la fel.
Chiar ar trebui și o consultare,și chiar un referendum. Menționez și zona Garii ,care este efectiv inundată,și care din păcate polarizează și boschetari,creând nesiguranță î (...)