Se pregătește construcția unei stații de betoane cu platformă de depozitare și sediu de birouri





Firma L’architecture Daujourd’hui SRL a pregătit documentația în vederea construirii la Arad a unei stații de betoane cu platformă de depozitare și sediu de birouri. Proiectul realizat pentru Grigore Vlad și Ioana Vlad a fost pus la transparență decizională pe site-ul Primăriei, iar după perioada în care se pot aduce recomandări asupra lui, va fi supus la votul consilierilor.
Construcția ar urma să fie realizată în extravilanul Municipiul Arad, în partea de nord, către Șofronea, pe parcela identificată prin C.F. nr. 362222, măsurând o suprafață totală de 16.613 mp.
Clădirea de birouri, producție și depozitare ar urma să aibă un regim de înălțime maxim de parter plus două etaje (max. 12 metri), iar suprafata minimă de zone verzi amenajate va fi de minim 20% din suprafața totală a terenului. În incinta imobilului sunt propuse minim 12 parcări pentru autoturisme, respectiv 5 parcări pentru autocamioane.
Proiectul a primit deja certificatul de urbanism de la Primărie, în 3 octombrie 2022.
Propuneri până în 13 iulie
Întreaga documenație poate fi consultată pe pagina de internet a Primăriei, accesând acest link,
Propuneri, sugestii, opinii cu valoare de recomandare privind proiectul de act normativ supus procedurii de transparenţă decizională se pot depune până la data de 13 07 2024 prin formularul online disponibil pe pagina de internet a instituţiei, la acest link, ca mesaj în format electronic pe adresa de e-mail: [email protected] sau prin poştă, pe adresa Primăriei Municipiului Arad, Bulevardul Revoluţiei, nr. 75.
Comentariile portalului
Ramane de vazut ce va fi dupa instalare, dezastrul e iminent oricum, vom vedea cum se potriveste guvernarea unei tari cu administrarea unui oras sau judet dar cat timp accepta( (...)
Falcă e mult mai mult decât bolojan Uitați vă la Cum arată Aradul față de Oradea de ce nu este pomenit și numele acestui ctitor de Arad el (...)
Să ne ferească Dumnezeu că acest imbecil să ajungă prim ministru să nu i dați prostului puterea că s a văzut cât de Răzbunător este