joi, 28 martie, 2024

Complicat acolo sus… UTA se apropie de Gaz Metan, dar vine din urmă Chindia

de Lucian Dănilă | 30 aprilie 2016, 5:29 PM | Recomandările editorilor | Sport

1

Situația la promovare se complică în play-off-ul Seriei a 2-a din liga secundă. UTA s-a deplasat la Baia Mare și urmărea în primul rând să nu piardă.

A fost un meci cu răsturnări de scor și reveniri, un meci în care Chindriș a marcat primul său gol în Liga a 2-a, un meci în care Strătilă a fost eliminat încă din minutul 36 și UTA a jucat 35 de minute în inferioritate, un meci care cel puțin până la ora 15, astăzi, părea că o ajută pe UTA să se distanțeze pe locul 2 din clasament, dar să piardă contactul cu liderul Gaz Metan. A fost și meciul în care după o bună perioadă a fost folosit Richard Filaret.A fost o revenire cu ghinion însă, pentru că fotbalistul arădean a intrat în minutul 58 și a părăsit terenul accidentat după doar cinci minute.

Baia Mare a încheiat și ea meciul cu doar nouă (9) jucători în teren după ce Păcurar a fost eliminat direct în minutul 73, iar Giurgiu s-a accidentat în minutul 80 într-un moment în care antrenorul gazdelor a efectuat toate schimbările.

Chindriș a deschis scorul din penalty în minutul 18 în urma unui fault al lui Bota asupra lui Strătilă. Apoi, același Strătilă a primit al doilea cartonaș galben pentru o simulare în care și a fost eliminat în minutul 36. Florin Ilie avea să întoarcă rezultatul, marcând în minutele de prelungiri ale primei părți pentru 1-1, ca în minutul 67 să o aducă pe Baia Mare în avantaj cu o lovitură de cap. Egalitatea avea să o restabilească Curtuiuș în minutul 72 care a marcat cu capul în urma unei lovituri libere executate de Burlă.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA REZUMATUL TEXT AL MECIULUI BAIA MARE – UTA 2-2

Nu a fost deloc așa… UTA a remizat, Chindia a câștigat la Mediaș, iar Mioveniul a bătut Brașovul. A fost astfel etapa Chindiei. Trupa din Târgoviște s-a apropiat la un punct de UTA și la 3 puncte de Gaz Metan. UTA este și ea la doar două de liderul Gaz Metan, iar prin jocul rezultatelor ar putea deveni lider după etapa viitoare. La Arad vine Baia Mare, iar Chindia joacă acasă cu Gaz Metan. O victorie pentru UTA ar putea să o aducă în fruntea seriei dacă și Chindia va câștiga. Iar peste două etape UTA merge la Mediaș. Foarte complicat.

LIGA 2 – SERIA 2 – PLAY-OUT – ETAPA 5

FC Baia Mare – UTA 2-2

Mioveni – FC Brașov 4-2

Gaz Metan – Chindia 1-3

liga 2 play off uta

Se pare că lupta pentru promovare, atât pentru primul loc cât și pentru locul al doilea, se va da până în ultima etapă.

FCM Baia Mare: 1 Bota – 23 Duruș, 44 Ilie, 6 Oltean, 18 Bușu – 26 Ignea, 40 Vasilache, 91 Păcurar, 10 Pop – 72 Jurj, 29 Sîrbu. Pe bancă: 34 Ormenișan – 17 Șter, 8 Giurgiu, 25 Anițoiu, 19 Codin, 22 Codoban, 30 Sbârcea. Antrenor: Dorin Toma.
    UTA: 1 Miron – 20 Polgar, 26 Manea, 6 Botiș, 14 Burlă – 18 Strătilă, 3 Chindriș, 13 Tănase, 10 Hlistei – 98 Man, 7 Curtuiuș. Pe bancă: 28 Anca – 9 Copil, 8 Filaret, 16 Jorza, 5 Roman, 19 Rus, 23 Vlad. Antrenor: Roland Nagy.
    Arbitri: Florin Miron (București) – Daniel Ciocănea (Sibiu), Răzvan Nistoran (Reșița). Rezervă: Ciprian Demian (Zalău). Observatori: Dan Monea (Aiud), Florin Mierea (Timișoara).

mioveni roli

Roli Nagy acuză arbitrajul și sistemul competițional

„Am avut parte de un arbitru care a stricat total acest fenomen frumos înainte de Sărbători. Au fost multe lucruri inexplicabile pe teren azi, la un moment dat am fost în 8 jucători…Dar nu mai comentez, suntem înaintea unor Sărbători frumoase și vreau să mă abțin și să cred că noi facem ceea ce facem doar pe teren, indiferent de situație. Ne luptăm cu morile de vânt, dar mergem până la capăt și vom vedea unde ne vom opri. Așa, cu copii, decimați și asta fiindcă nu am avem un lot prea mare. Oricum, zarurile sunt aruncate în acest sistem de la noi, cu baraje în decurs de 12 zile. Nu-mi dau seama cum gândesc acest aspect cei care conduc destinele fotbalului românesc și care au interese uneori. Dar, mă opresc aici”, a spus antrenorul echipei UTA, conform sportarad.ro.

„Am început cu dreptul, am și avut 1-0 în fața unei echipe ce la începutul săptămânii nu au avut această atitudine. Dar, o felicit pentru asta, e o formație frumoasă, a meritat tot ceea ce au făcut în acest sezon. Merită felicitată echipa mea, din punct de vedere al caracterului, al revenirii. Am luat un punct meritat, dacă erau lucrurile cum trebuia, poate plecam cu toate. Dar, poate, nu e voie, căci am început să deranjăm prea mult”, a încheiat tehnicianul arădean.