Compania de bijuterii Pandora renunță la diamantele naturale





Pandora a anunţat că va renunţa la diamantele extrase din mine pentru a comercializa produse mai etice, scrie BBC, citat de Aleph News.
Compania daneză de bijuterii va folosi doar diamante create în laborator. Pe lângă faptul că sunt mai puţin costisitoare, acestea au în acelaşi timp toate caracteristicile unui diamant natural.
Directorul executiv Pandora, Alexander Lacik, a declarat pentru BBC că această schimbare „este dovada programului ambiţios pe care îl dezvoltăm pentru a fi mai durabil“.
Noile bijuterii cu diamante fabricate în laborator vor avea prețuri începând de la 350 de dolari.
Comentariile portalului
De ce insistați să scrieți articole fluviu destinate doar elitistilor cunoscători de engleză ??? Dacă doriți să fiți înțeleasă și de cei 80% care nu înț (...)
Din ce putere face parte Curtea Constituțională?
"Bolojan a atras atenția că actualul context – caracterizat de îndatorare ridicată, dobânzi mari și o ușoară recesiune" Îndatorarea asta ridicată cui i se datorează ? Nu cumva celor (...)