luni, 22 iunie, 2026

Special Arad Logo

    CM 2026: De la Fuente răspunde criticilor după recitalul Spaniei cu Arabia Saudită: „Este absolut absurd să te îndoiești de această echipă”

    de Special Arad | 22 iunie 2026, 11:46 AM | Sport

    0

    Selecționerul Spaniei, Luis De la Fuente, a avut un mesaj ferm după prima victorie a naționalei sale la Cupa Mondială 2026, succesul categoric cu 4-0 în fața Arabiei Saudite. Tehnicianul iberic a respins criticile apărute după remiza surprinzătoare din debutul competiției și a apărat parcursul impresionant al echipei sale, care a ajuns la 33 de meciuri consecutive fără înfrângere.

    În conferința de presă susținută după partida disputată la Atlanta, De la Fuente a transmis un verdict clar în privința valorii actualei generații de jucători spanioli.

    „Cred că este absolut absurd să te îndoiești de această echipă. 33 de meciuri consecutive fără înfrângere… Cred că este absurd să pui la îndoială această echipă, această generație de fotbaliști, atât de tineri, cu o experiență atât de excepțională. Asta mi se pare nedrept”, a declarat selecționerul Spaniei.

    Oficialul iberic a explicat că victoria cu Arabia Saudită a contribuit la recăpătarea încrederii în lot, după prestația mai puțin convingătoare din meciul cu selecționata Capului Verde.

    Totodată, De la Fuente a subliniat că echipa sa mai are încă multe aspecte de îmbunătățit dacă își dorește să ajungă până în ultimul act al competiției.

    „Există și autocritică, astăzi spunem și că trebuie să continuăm să ne îmbunătățim. Dacă vrem să ajungem în finală, trebuie să facem lucrurile mai bine. Aceasta este partea cea mai solicitantă a acestei analize, dar cel mai pozitiv aspect este că această echipă are o marjă excepțională de progres. Suntem fericiți pentru că ne-am recăpătat forma, datorită atitudinii, profesionalismului și ambiției echipei”, a precizat De la Fuente.

    Spania s-a impus fără emoții în fața Arabiei Saudite, scor 4-0, prin golurile marcate de Lamine Yamal, Mikel Oyarzabal, autor al unei duble, și datorită autogolului lui Hassan Altambakti.

    În ultima etapă a Grupei H, programată pe 27 iunie, „La Roja” va întâlni Uruguay, în timp ce Arabia Saudită va juca împotriva Capului Verde.

    Spania: U. Simon – Pedro Porro, Cubarsi, Laporte, Cucurella – Dani Olmo (Merino 61), Rodri, Pedri (Fabian Ruiz 70) – Yamal (Yeremy Pino 46), Oyarzabal (Ferran Torres 46), Baena (Nico Williams 61). SELECŢIONER: Luis de la Fuente

    Arabia Saudită: Al-Owais – Abdulhamid, Al-Lajami, Altambakti, Al-Amri (Al-Hajji 60), Al-Harbi – Al-Juwayr (Al-Hamddan 46), Al-Khaibari (Kanno 46), Nasser Al-Dawsari (Al-Ghannam 90), Salem Al-Dawsari – Al-Brikan (Abu Alshamat 60). SELECŢIONER: Georgios Donis

    Citește și: 

    CM 2026: Dezamăgire uriașă pentru Turcia, Arda Güler își cere scuze fanilor după eliminarea prematură

    Urmărește Special Arad și pe Google News, Twitter, LinkedIn și Instagram!

    Distribuie articolul

    Comments are closed.