joi, 18 aprilie, 2024

CM 2014: Columbia – Uruguay, scor 2-0. James Rodriguez a înscris „o dublă” și e golgheterul competiției

de Special Arad | 29 iunie 2014, 12:43 PM | Sport

0

Columbia este cea de-a doua formație calificată în sferturile de finală ale World Cup, după succesul înregistrat sâmbătă noaptea, împotriva Uruguay-ului, scor 2-0, potrivit EVZ.ro.

Columbia a trecut fără mari bătăi de Uruguay, în „optimile” Cupei Mondiale, scor 2-0, și a acces în sferturile de finală ale competiției. Meciul a stat sub semnul echilibrului mai puțin de o jumătate de oră, apoi, James Rodriguez a dezghețat tabela cu o reușită formidabil, preluare și șut din voleu, sub bara transversală.Același fotbalist columbian a realizat „dubla”, în minutul 50 și a reușit să-și ducă formația în sferturi. În această fază a competiției, Columbia va întâlni Brazilia.

Uruguayenii au fost neputincioși și au părut dărâmați din cauza absenței lui Luis Suarez, suspendat după scandalul din meciul cu Italia. Dubla campioană mondială pleacă acasă după ce, în faza grupelor a învins cu 2-1 Anglia și cu 1-0 Italia și a pierdut, scor 1-3, partida cu cei din Costa Rica.