miercuri, 24 aprilie, 2024

Citizens, pe podium! Triplă pentru Herțeg și apoi mult suspans la Horia (GALERIE)

de Lucian Dănilă | 27 octombrie 2014, 11:09 AM | Sport

0

Șapte goluri și un scenariu de infarct la partida pe care Real Horia a pierdut-o pe teren propriu în fața echipei Citizens of Arad, în ultima etapă a turului Ligii a 6-a la fotbal. Victoria „cetățenilor”, coroborată cu înfrângerea celor de la Sânpaul, i-a urcat pe „albaștrii” pe poziția a treia la finalul turului, aceasta fiind prima victorie în deplasare din acest campionat.

Părea un joc ușor pentru gruparea arădeană. Dorinel Herțeg, golgeterul echipei arădene, a marcat de trei ori în prima parte a jocului, ajungând la cota 8 în întreg campionatul. Oportunistul atacant-arbitru a reușit primul său „hat-trick”, iar la pauză lucrurile păreau clare. Păreau doar… Imediat după pauză a marcat și Sergiu Bîlcea, dintr-o lovitură liberă, și scorul devenea 4-0 și nimic nu părea că poate schimba asta.

În poarta „cetățenilor” era Sebastian Huțan, care părea că își face un frumos cadou la împlinirea celor 31 de ani. Din păcate pentru el a rămas doar cu victoria, pentru că în timpul meciului a suferit o întinderela gambă, astfel că în poarta celor de la Citizens a intrat un alt fost utist, Dan Țapoș.

Citizens a deplasat la Horia aceeași formulă de… deplasare. Cu doar o rezervă, în persoana lui Alexandru Meszar, pe jucătorii arădeni i-au cam lăsat bateriile iar gazdele, cu un lot cantitativ mult mai mare, au trimis în teren jucători proaspeți. Meszar a intrat pe teren în minutul 80 în locul lui Koromi și s-a ales cu o… recidivă la o mai veche accidentare. Faptul că „cetățenii” au cedat fizic s-a văzut și în evoluția scorului, una halucinantă.

Două penalty-uri, unul ratat de Pele și altul transformat de Leuciuc, dar și două goluri marcate de același Leuciuc și de Gazda, au dus scorul la 3-4! Era minutul 90 când Horia a marcat golul al treilea și apoi au revenit speranțele. Putea fi chiar 4-4 dacă șutul lui Rașca, din poziție bună, nu trecea mult peste poarta lui Țapoș. Trebuie amintit că la scorul de 4-2 pentru oaspeți, Liviu Haș a fost aproape de a marca pentru 5-2, dar mingea expediată de acesta dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri a trecut milimetric peste poarta lui Șalanț.

Nu au lipsit nici momentele tensionate, problemele cu arbitrii și observatorii partidei, dar acestea au trecut repede, fiind inerente la acest nivel unde se joacă exclusiv din pasiune.

La finalul turului, Citizens termină pe locul al treilea cu 13 puncte, după Dorobanți (20 de puncte) și Voința Semlac (16 puncte).

Real Horia – Citizens of Arad 3-4 (0-3)

Leuciuc (2), Gazda / Herțeg (3), Bîlcea

Real Horia: Salanț – Mocan, Cotuna,Biro, Pășcălău, Mureșan,Leuciuc, Pele, Sima, Rașca , Gazda.

Rezerve: Pătrașcu, Tomodan, Costea, Gașca , Rădăcină, Goia.

Antrenor: Marian Trif

Citizens of Arad: Huțan (Țapoș) – Koromi (Meszar), Bogdan Loredan, Alex Giurgiu, Mihai Aniculăiesei, Tudor Jurcă, Sergiu Bîlcea, Adrian Costea, Miki Tomescu, Dorinel Herțeg, Liviu Haș.

Clasament

1. DOROBANTI  8             6             2             0             30-8       20

2. SEMLAC          8             5             1             2             22-15    16

3. CITIZENS         8             4             1             3             20-18    13

4. MÎNDRULOC 8             4             1             3             24-25    13

5. SÂNPAUL        8             4             0             4             21-24    12

6. SECUSIGIU     8             3             1             4             23-24    10

7. LIVADA            8             2             2             4             26-32    8

8 . HORIA            8             2             1             5             14-24    7

9. PEREGU M     8             1             1             6             11-21    4