Chelsea și Real Madrid sunt primele semifinaliste din Champions League

de Lucian Dănilă | 9 aprilie 2014, 11:13 AM | Sport

0

Chelsea a obținut o calificare incredibilă în semifinalele Champions League după ce a reușit să întoarcă acel 1-3 din turul dublei cu Paris Saint Germain. Real Madrid a obținut calificarea pe terenul lui Dortmund, dar echipa lui Ancelotti a tremurat serios.

PSG, după 3-1 în tur, era mare favorită pentru a accede în semifinale. Parizienii nu au mizat pe vedeta Zlatan Ibrahimovic, iar în față era echipa maestrului Mourinho. Rămas fără Hazard, portughezul l-a introdus pe Schurrle, iar acesta a deschis scorul în prima repriză. Mourinho a mutat superofensiv în finalul meciului când pe teren au intrat Torres şi Demba Ba lângă Eto’o. Demba Ba a marcat golul calificării în minutul 87 şi Mourinho se pregătește de o nouă semifinală de Champions League, a opta din cariera de antrenor!

Real Madrid era ca şi calificată în penultimul act al Ligii Campionilor după victoria categorică de pe „Santiago Bernabeu”, scor 3-0. În Germania, Di Maria chiar și-a permis să rateze un penalty în minutul 17, după un henț al lui Pisczek, șutul argentinianului fiind apărat de Weidenfeler. Apoi, ce a urmat a fost de poveste. Borussia Dortmund a revenit fantastic prin două goluri ale lui Reus din prima repriză. Nemţii au avut şi şansa să egaleze scorul dublei manşe, însă Mkhitaryan a şutat în bară la ocazia meciului, după ce l-a driblat și pe Casillas! Real merge mai departe cu mari emoţii, meci în care Cristiano Ronaldo a stat doar pe banca de rezerve.

În această seară de la ora 21.45 se joacă manșele retur dintre Atletico – Barcelona și Bayern – Man. Utd., în partidele tur fiind 1-1 în ambele meciuri.