CFR Cluj e campioana României la fotbal! Cinci titluri în cinci ani pentru clujeni

de Lucian Dănilă | 16 mai 2022, 8:15 AM | Recomandările editorilor | Sport

0

CFR Cluj a profitat de egalul din partida Voluntari – FCSB și, aseară, a trecut cu 2-1 de CS Universitatea Craiova, devenind astfel pentru a cincea oară consecutiv campioana României.

Boateng a deschis scorul încă din minutul 2, în repriza secundă Debeljuh a majorat avantajul la 2-0 în minutul 56, Craiova reușind să marcheze prin Mateiu în minutul 62.

Astfel, mult așteptata și preconizata finală a campionatului dintre FCSB și CFR, meci care a fost programat să se joace la Buzău, va fi doar un meci de palmares pentru cele două formații.

FCSB a remizat sâmbătă seara în partida cu FC Voluntari, scor 2-2, și cu o etapă înainte de final este la patru puncte distanță de CFR. FC Voluntari a egalat în minutul 88 printr-un gol marcat de fostul jucător al echipei UTA, Cristian Costin.