sâmbãtã, 25 mai, 2024

Ce noroc! UTA câștigă în prelungiri, din penalty, dar Dinamo a fost echipa care s-a jucat cu ocaziile

de Lucian Dănilă | 6 noiembrie 2023, 8:30 PM | Sport

6

Noroc mare pentru UTA în această seară la Oradea în meciul cu Dinamo. Echipa antrenată de Mircea Rednic a câștigat printr-un gol marcat din penalty, în prelungiri, dar Dinamo are ce să regrete după această înfrângere, elevii lui Ovidiu Burcă jucându-se cu ocaziile.

UTA venea după o lungă serie de meciuri în care nu a pierdut, iar în ultima etapă chiar a câștigat pe terenul formației FC U Craiova. Forma bună arătată de Micovschi, Fabry și Ofosu a dat mari speranțe fanilor arădeni pentru o victorie, o primă victorie pe teren propriu (n.r. deși s-a jucat la Oradea) de la promovarea din 2020 încoace.

La un meci cu Dinamo antrenorii nu au mult de lucru în ceea ce privește motivarea jucătorilor. Probabil, însă, nu și atunci când Dinamo te vizitează din poziția de penultima clasată… După un început în care UTA parcă a avut o ușoară superioritate, Micovschi a ratat prima ocazie cu un șut din interiorul careului după o centrare a lui Fabry.

Dinamo, însă, avea să lovească la prima acțiune ofensivă, la prima intrare în careu. Denis Politic a început o „bicicletă” în afara careului, Căpușă a fost hipnotizat de mișcarea picioarelor acestuia, a intrat în careu și a șutat la colțul scurt iar Iacob a fost surprins și… 0-1!

UTA și-a revenit greu din lovitura dată de Dinamo și abia după zece minute a reușit să se apropie de poarta lui Golubovic, dar portarul sloven al „câinilor” l-a blocat pe Luckassen din poziție de unu la unu.

Apoi a început seria ratărilor dinamoviste. În minutul 26 Politic a luftat după o centrare foarte bună a lui Ghezali. Trei minute mai târziu, Stolnik l-a blocat în ultimul moment pe Ilic, iar mingea respinsă de croat a ajuns la Politic care a tras mult pe lângă poartă.

Tripleta arădeană de care aminteam, Micovschi – Fabry – Ofosu, era inexistentă, iar Rednic s-a enervat și l-a trimis încă din minutul 33 pe Ofosu la vestiare, Stahl fiind cel care a luat locul germanului.

În minutul 36 tot Dinamo avea să rateze prin „ex”-ul Costin, șutul acestuia fiind blocat de Iacob și respins apoi de Stolnik.

Pe fondul ratărilor dinamoviste, UTA a reușit să egaleze contrar cursului jocului. Căpușă a avut unele dintre rarele urcări în jumătatea adversă, a centrat destul de rău, Bena a luftat și Micovschi a urmărit excelent, jucătorul împrumutat de la Rapid reușind să înscrie printr-o execuție dificilă, din alunecare, la colțul lung al porții lui Golubovic. Este al treilea gol consecutiv marcat de Claudiu Micovschi în ultimele trei jocuri. Era 1-1 și Dinamo continua să se apropie periculos de poarta lui Iacob, dar din nou Stolnik a salvat providențial în minutul 44, când a respins din fața porții mingea centrată de Politic.

Repriza a doua a fost mult mai închisă, atât Rednic cât și Burcă reușind să rezolve problemele defensive care s-au observat în prima parte. Freitas și Cristian Mihai au închis mult mai bine în zona mediană, iar Politic și Ghezali au ieșit mai rar în evidență. Timp de 20 de minute din a doua parte a meciului nu am văzut nicio ocazie, după care Stolnik a deschis seria acestora cu o lovitură de cap în minutul 66, dar Golubovic a fost la post. După o altă ocazie a lui UTA apărută cumva întâmplător, la acea mingea centrată de Omondi care a căzut pe bara transversală, Dinamo avea să se instaleze la cârma jocului.

După minutul 70, vreme de zece minute, UTA nu a mai putut ține de minge, iar Dinamo devenea tot mai periculoasă. În minutul 78, Ghezali a dejucat pasul la offside făcut de fundașii echipei arădene, a intrat în careu, l-a driblat pe Căpușă, apoi cu Iacob în față i-a așezat mingea portughezului Gregorio pe linia careului mic, dar acesta a șutat în piciorul lui Căpușă care s-a aruncat disperat în fața acestuia. Uriașă ocazie pentru Dinamo, urmată la doar două minute distanță de șutul la vinclu al lui Costin, respins de Iacob în corner.

Rednic l-a trimis în teren pe Rareș Pop în minutul 82, iar din acel moment UTA avea să revină în joc. O serie parcă fără sfârșit de cornere, o ratare a lui Cooper și a apărut faza din minutul 88 în care Homawoo a lovit mingea cu mâna în careu în urma unui duel cu același Cooper. După trei minute de deliberări în camera VAR, arbitrul Moroiță s-a deplasat la marginea terenului și a luat rapid decizia de penalty.

Freitas a luat mingea și a șutat tare, în dreapta portarului, un gol de trei puncte după un meci în care UTA a avut foarte mult noroc.

Un rezultat poate nemeritat pentru UTA dacă luăm în considerare numărul ocaziilor, dar rămâne o victorie extrem de importantă, una care o duce pe Bătrâna Doamnă până pe locul 10 în ierarhia Superligii! O victorie venită în urma unui joc slab, în care UTA a părut lipsită de prospețime dar și de idei.

UTA Arad – Dinamo București 2-1 (1-1)

Micovschi 40, Freitas 90-11m / Politic 8

UTA: Fl. Iacob – Capușă, Conte, Stolnik, Dumitrașcu – Freitas, C. Mihai – Micovschi (68 Omondi), Fabry (82 Rareș Pop), Ofosu (34 Stahl) – Luckassen (68 Cooper).

Pe bancă: Kucher – R. Pop, Iurasciuc, Carp, Marku, Rodrigues, Omondi, Stahl, Cooper.

Antrenor: Mircea Rednic

Dinamo: Golubovic – Costin, Lucas, Homawoo, Amzăr – N. Roșu (72 Iglesias), Bena (83 Larrucea), Ilic – Ghezali, Abdallah (68 Gregorio), Politic (83 Bani).

Pe bancă: Began, Moura, I. Roșu, Goncalo, Larrucea, Iglesias, Bani, Patriche, R. Grigore.

Antrenor: Ovidiu Burcă

Arbitri: Andrei Moroiță (Ploiești) – Ciprian Danșa (Satu Mare), Alexandru Vodă (Alba Iulia). Rezervă: Florin Andrei (Târgu Mureș)

Camera VAR: George Găman (Craiova), Ionel Dumitru (Gherghița – Prahova).

Observator FRF: Aron Huzu (Sibiu),

Delegat de joc: Octavian Goga (Brașov).