joi, 2 mai, 2024

Update 2Marius Copil a pierdut finala la Basel, dar a făcut un meci frumos împotriva lui Federer! Arădeanul este numărul 60 în lume!

de Lucian Dănilă | 28 octombrie 2018, 6:22 PM | Sport | Topic special

1

Fantastică performanță obținută de Marius Copil la turneul ATP 500 de la Basel. Arădeanul, cel mai bun tenisman al României din ultimii ani, a ajuns în finală unde îl poate întâlni pe legendarul Roger Federer.

După victoria în fața lui Marin Cilic, numărul 6 ATP, astăzi Marius l-a depășit pe neamțul Alexander Zverev, numărul 5 mondial! A fost din nou un meci epic, lung, în care Marius și-a adjudecat primul set cu 6-3, dar l-a pierdut pe al doilea la tie-break cu 8-6.

Marius a servit foarte bine pe tot parcursul meciului, Zverev nereușind niciun break. După ce în setul decisiv cei doi s-au dus cap la cap, la 5-4 pentru arădean a servit germanul. Copil a jucat excelent și a dus scorul la 15-40, fructificând chiar prima minge de meci.

Este cea mai bună performanță din cariera tenismanului născut în Arad după finala de la Sofia la turenul ATP 250 din februarie.

Adversarul din finală este Roger Federer, elvețianul învingându-l pe Dmitri Medvedev.

Ce frumos, o finală cu cel mai mare tenisman al tuturor timpurilor, chiar acasă la Federer…

UPDATE

Din păcate, Marius a pierdut finala, însă a făcut-0 frumos, conducând la un moment dat cu 3-0 (în setul al doilea) în fața celui mai mare jucător de tenis din toate timpurile, Roger Federer. Scorul: 7:6, 6:4 pentru elvețian.

UPDATE 2

Marius Copil a urcat 33 de poziţii în clasamentul ATP dat publicităţii luni, până pe locul 60, cu 888 puncte, după ce a jucat finala turneului de la Basel, pierdută în faţa elveţianului Roger Federer.

Aceasta este cea mai bună clasare a tensimenului român. Precedentul cel mai bun loc din cariera lui Copil a fost 73.

La dublu, Horia Tecău se menţine pe locul 31, cu 2.460 de puncte.