Cătălin Chirilă e campion european la canoe 1.000 de metri! Primul titlu după 16 ani

de Lucian Dănilă | 20 august 2022, 7:42 PM | Sport

0

Canoistul român Cătălin Chirilă a câştigat medalia de aur în proba de canoe simplu pe distanţa de 1000 de metri de la Campionatele Europene de kaiac-canoe de la Munchen.

Continuă astfel seria de rezultate extraordinare obținute de sportul românesc în ultima perioadă, o serie începută de David Popovici la înot, continuată de Simona Halep, apoi canotoarele, tenisul de masă, gimnastica și acum canoe băieți.

Chirilă a condus cursa pe aproape toată durata ei, încheind traseul cu timpul de 3:49.681. Pe locul 2 s-a clasat cehul Martin Fuksa, urmat de italianul Carlo Tacchini.

Chirilă, care recent a cucerit titlul mondial la Halifax, la canoe individual 500 metri, va evolua duminică și în finala acestei probe și la europenele de la Munchen. Cursa a avut loc pe canalul olimpic de la Regata, „locul în care Ivan Patzaichin a scris povestea unui titlu olimpic cu pagaea ruptă, și unde Cătălin a ridicat mână spre cer…un gând a zburat spre Ivan!”, au scris cei de la Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

A fost o cursă foarte grea, mai greu decât mă aşteptam. Prima parte am controlat cursa, iar finişul a fost foarte greu, puternic. Mi-am dorit să-l înving din nou pe Martin Fuksa, o legendă în canoe. Pe podium, când am urcat, m-am gândit la domnul Ivan, medalia îi este dedicată memoriei lui”, a declarat Chirilă.

Ultimul titlu european la această probă obținut de România a fost în 2006, atunci când „aurul” a fost adjudecat de Florin Mironcic la Racice.