Campioana Provinciei suntem noi! UTA a învins campioana chiar pe terenul ei

de Lucian Dănilă | 22 noiembrie 2020, 10:11 PM | Recomandările editorilor | Sport

0

Dan Petrescu s-a temut de jocul cu UTA și a avut de ce. UTA este o echipă greu de învins, iar asta se vede la o simplă citire a rezultatelor mai ales la jocurile în deplasare.

UTA nu a pierdut niciun meci în deplasare pe tot parcursul anului 2020. Sincer, înainte de meci, mă mai gândeam la o regulă care speram să se păstreze: de când a preluat funcția de antrenor al echipei arădene, Gyuszi Balint nu a pierdut niciodată două meciuri consecutiv.

CFR a controlat prima repriză și a avut o mare ocazie prin Chipciu, al cărui șut a nimerit transversala. UTA a arătat o organizare defensivă bună, dar pe faza de atac nu a pus mai deloc probleme. Prima parte s-a încheiat cu scor alb, la fel ca și în amicalul din urmă cu cinci săptămâni.

În partea secundă, Balint a mizat pe viteza lui Buhăcianu pe care l-a introdus în locul lui Miculescu. Golgeterul din sezonul trecut al arădenilor putea da lovitura în minutul 50, atunci când Tescan i-a așezat perfect mingea în careu, dar Buhăcianu a ales să tragă la colțul scurt, acolo unde era Bălgrădean.

CFR a început din nou să pună presiune în jumătatea de teren arădeană, dar fără a aduce periculos mingea în careu. Benga și Erico controlau spațiul aerian, în timp ce Albu a fost din nou foarte bun la recuperare.

UTA avea să dea lovitura în minutul 75. Buhăcianu și-a valorificat cea mai bună calitate a sa, viteza, a plecat pe partea stângă, a trecut de Susic, intenționa să tragă la poartă dar a ales o pasă pentru Hora care a marcat cu latul de la 18 metri, profitând și de plasamentul greșit al lui Bălgrădean.

Dan Petrescu i-a trimis în teren pe Djokovic, pe Costache sau Zunic, măcar pentru a obține un punct, dar apărarea Bătrânei Doamne a funcționat ireproșabil și UTA a câștigat pe terenul campioanei CFR într-un veritabil derby al campioanelor din Provincie, ambele având câte șase titluri cucerite.

UTA revine în zona play-off-ului, fiind pe locul 5!

CFR Cluj – UTA Arad 0-1 (0-0)

A marcat: Hora 75

CFR: Bălgrădean – Susic, Ciobotariu (87 Zunic), Burcă, Camora – Itu (Debeljuh), Soares (82 Djokovic), Păun – Chipciu (77 Costache), Rondon (82 Vojtus), M. Pereira.

Pe bancă: Sandomierski – Zunic, Latovlevic, Aurelio, Djokovic, Costache, Carnat, Vojtus, Debeljuh.

Antrenor: Dan Petrescu.

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Erico, Benga, Roumpoulakou – Tescan (90 Popescu), Albu, Roșu, Miculescu (Buhăcianu) – Hora (87 Melinte), Morar (77 Cipri Rus).

Pe bancă: Balauru – Tomozei, Ilie, Melinte, Bustea, C. Popescu, Isac, Buhăcianu, Ioniță, C. Rus.

Antrenor: Gyuszi Balint

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) – George Neacșu (Câmplulung Muscel – Argeș), Romică Bîrdeș (Pitești). Rezervă: Robert Avram (Pitești)

Observator FRF: Aron Huzu (Sibiu).