sâmbãtã, 27 aprilie, 2024

Că n-au vrut sau că n-au putut nu vom ști niciodată, dar măcar am sperat: Dinamo – UTA 1-0

de Lucian Dănilă | 8 martie 2024, 10:43 PM | Sport | Topic special

0

UTA nici nu s-a ajutat și nici nu a fost ajutată de rezultatele din această seară. Gruparea arădeană a făcut un meci foarte slab pe terenul lui Dinamo și a ratat șansa de a accede în play-off, o misiune oricum foarte dificilă încă de la startul partidei pentru că roș-albii depindeau și de celelalte rezultate.

Sepsi a învins la Ploiești și a făcut pasul în play-off, iar Farul a câștigat un punct la Botoșani, punct care o ajută pe echipa lui Hagi să încheie sezonul regular pe locul 6 după ce Universitatea Cluj nu a găsit resursele necesare să treacă de Voluntari.

UTA nu a arătat deloc față de echipă care să merite să ajungă între primele șase echipe ale campionatului. Rednic a greșit formula de start alegând să joace cu trei fundași centrali, Conte, Benga și Stolnik, iar în fața lor Mihai și Pedro. Deși avea cinci jucători defensivi la care mai adăugăm și pe Căpușă sau Micovschi din benzi, apărarea arădeană a arătat precum un cașcaval găurit. În plus, Micovschi nu a dat niciodată randament jucând în această poziție într-un sistem cu trei fundași centrali.

Ocaziile lui Pavicic și Gregorio din startul meciului aveau să anunțe cumva golul marcat tot de Gregorio în minutul 20. Ibrahima Conte, revenit după patru meciuri, a încercat o execuție pretențioasă în urma căreia am asistat la un semiluft, mingea a ajuns la Gregorio pe linia careului de 16 metri, acesta a șutat și tot Conte a deviat în poartă pentru 1-0.

Apoi Abdallah a mai creat puțină panică prin apărarea Bătrânei Doamne, acțiunea acestuia fiind finalizată de Pavicic. Unica ocazie a arădenilor din prima parte i-a aparținut lui Căpușă, dar șutul său a fost respins de Golubovic în corner.

UTA a avut o primă parte foarte slabă pe „Arcul de Triumf”, Dinamo fiind echipa care a controlat partida cu destulă autoritate. În partida tur, disputată la Oradea, tot Dinamo a fost cea care a controlat jocul, dar arădenii au învins grație unui gol marcat în minutul 90 în urma unui penalty.

Rednic a mutat după pauză. L-a scos pe Stolnik, depășit aproape la fiecare fază de Abdallah, l-a trimis în teren pe Trif, iar în centrul terenului Freitas i-a luat locul lui Pedro și Vulturar pe al lui Mihai care a fost avertizat cu cartonaș galben. Micovschi avea să treacă în banda dreaptă pe un post cu care este mult mai obișnuit.

La adăpostul golului, Dinamo a făcut pasul înapoi, dar UTA s-a complăcut într-un joc cu posesie prelungită dar cu foarte puține încercări de a pătrunde în careul celor de la Dinamo.

Un joc lent, fără idei, cee ace a făcut ca timp de 30 de minute UTA să nu conteze la poarta lui Golubovic. Ocaziile arădenilor aveau să vină de la fundașii laterali. În minutul 75 Trif a trimis un șut de la 25 de metri, lateral stânga, sub transversală, dar portarul „câinilor” a respins de sub bară. Apoi, ultimele două ocazii i-au aparținut lui Căpușă, cel mai periculos jucător al echipei lui Rednic în această seară. Fundașul echipei arădene a fost aproape de egalare dar șutul său de la 17 metri a fost deviat de Homawoo peste poartă, în corner, iar în minutele de prelungiri a trimis cu capul pe lângă poartă în urma unui corner.

UTA a pierdut la București și a încheiat sezonul regular pe locul 8, un loc – să recunoaștem – nesperat la debutul campionatului. Jocul slab al Bătrânei Doamne a lăsat loc de suspiciuni. Că n-au vrut sau că n-au putut nu vom știi niciodată, dar măcar am sperat până la ultimul meci.

Dinamo – UTA Arad 1-0 (1-0)

Gregorio 20

Dinamo: Golubovic – Velkoski, Homawoo, Patriche – Moura, Gnahore, Pavicic (73 Ilic), Bordușanu (72 Amzăr) – Milanov (61 Iglesias), Abdallah (86 Edgar Ie), Gregorio (62 Selmani).

Pe bancă: Răilean – Selmani, Iglesias, Ilic, P. Neagu, Bani, R. Grigore, Al. Irimia, N. Roșu, Amzăr, Edgar, Costin.

Antrenor: Zeljko Kopic

UTA: Fl. Iacob – Conte (86 Ariel Lopez), Benga, Stolnik (46 Trif) – Căpușă, C. Mihai (46 Vulturar), Pedro (46 Freitas), Micovschi – Fabry (80 Morar), Luckassen, Omondi.

Pe bancă: Kucher – Trif, Freitas, R. Pop, Stanciu, Iurasciuc, Vulturar, Morar, A. Lopez.

Antrenor: Mircea Rednic.

Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei) – Ciprian Danșa (Satu Mare), Alexandru Vodă (Alba Iulia). Rezervă: Iulian Dima (București).

Camera VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș), Ionel Dumitru (Gherghița – Prahova).

Observator FRF: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea)

Observator LPF: Marian Bucurescu (București).