luni, 29 aprilie, 2024

Bronz balcanic pentru atletul Marian Coman, legitimat la CSM Craiova și CSU Arad

de Dan Lazăr | 23 iulie 2023, 7:40 AM | Sport | Știri Arad

0

Șase medalii, una de aur, două de argint şi trei de bronz, a totalizat delegația tricoloră, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism pentru seniori de la Kraljevo (Serbia).

Turcia conduce în clasament, cu 4-4-4, urmată de Serbia, 4-4-2, Grecia, 3-2-2, etc. România se află pe locul al şaptelea.

Medalia de aur a fost obţinută de Andrea Miklos la 400 m feminin, cu timpul de 51 sec 75/100. Miklos (CSM Bucureşti) este calificată la Jocurile Olimpice de la Paris în această probă.

O medalie de bronz a câştigat atletul Marian Coman, legitimat la CSM Craiova și CSU Arad, la 1.500 m, cu timpul de 3 min 45 sec 64/100.

România participă cu un lot de 23 de atleţi la Campionatele Balcanice din Serbia.