joi, 25 aprilie, 2024

Bodea, micul Duckadam! UTA ia punct la Mioveni și este invincibilă de la sosirea lui Ionuț Popa

de Lucian Dănilă | 29 martie 2018, 9:08 AM | Recomandările editorilor | Sport

1

Punct greu obținut de UTA în deplasarea de la Mioveni în urma unui joc în care elevii ex-ului Roșu puteau tranșa partida în favoarea lor, dar portarul arădean Roberto Bodea a parat o nouă lovitură de pedeapsă după ce duminică a reușit același lucru contra celor de la Afumați.

Păstrând proporțiile, Bodea este pe urmele unui alt arădean, celebrul Helmuth Duckadam, cel care a apărat patru penalty-uri consecutive în finala Cupei Campionilor Europeni în 1986. Atunci, primele două lovituri apărate de Duckadam au fost în dreapta sa, iar Bodea a apărat la fel atât cu Afumați, cât și ieri la execuția lui Năstăsie. După primul meci din acest sezon, cel cu Clinceni, mulți au fost cei care l-au criticat pe goalkeeper-ul întors la UTA în această iarnă, dar evoluțiile sale ulterioare au demonstrat că atunci când a fost readus la Arad a fost o soluție bună. De altfel, cele mai bune transferuri făcute de UTA în această iarnă sunt de la Cermei, club de la care au venit la UTA portarul Bodea și atacantul darius Buia, cel care a marcat deja de trei ori.

UTA a început destul de bine jocul de la Mioveni, dar gazdele au deschis scorul în minutul 18 în urma unei faze foarte frumos lucrate. Mingea aruncată de la margine a ajuns la Năstăsie, acesta a pasat cu călcâiul pentru Ionuţ Rădescu, fotbalistul Mioveniuluia avansat din dreapta în centru, i-a trimis lui Ayza, acesta a așezat înapoi pentru șutul lui Rădescu care a catapultat balonul de la 20 de metri sub transversală: 1-0. A urmat o perioadă bună pentru gazde, dar și UTA și-a creat câteva oportunități prin Hlistei, Curtuiuș dar și prin două lovituri libere executate de Buia.

Condusă la pauză, la fel ca și la Balotești, UTA a ieșit altfel de la vestiare. Probabil jucătorii au fost și puțin certați de Ionuț Popa și Cristi Todea pentru că s-a văzut altă atitudine. Arădenii au reușit să egaleze în minutul 54. Curtuiuş a întors cu capul spre Buia, acesta a pasat în stânga pentru Cătălin Hlistei, puțin cam lung, dar „Brilliantul” a reușit să lovească mingea din unghi la prima bară, pe lângă Croitoru. Burnea încercat să respingă de pe linie, însă nu a putut evita golul egalizator: 1-1.

Imediat după golul egalizator, gazdele au pus presiune pe careul lui Bodea și chiar și-au creat două bune ocazii. A venit însă faza din minutul 62, atunci când Ayza a primit cadou un penalty la un fault în afara careului comis de Markovic. Așa cum am scris mai sus, Bodea a plecat în dreapta și a apărat lovitura executată de Năstăsie.

UTA putea pleca cu toate punctele de la Mioveni. Pe lângă lovitura liberă executată foarte bine de Buia și respinsă in extremis de Croitoru în minutul 59, UTA a avut o imensă ocazie în minutul 81 prin Angelo Iuga. Micuțul mijlocaș întors și el în această iarnă, de la Craiova, a intrat în locul lui Stahl și la faza din minutul 81 a scăpat singur spre poarta lui Croitoru dar șutul său cu stângul a fost apărat de portarul argeșenilor.

S-a încheiat la egalitate, 1-1, iar de când Ionuț Popa a fost numit director tehnic al echipei gruparea arădeană nu a mai pierdut niciun joc, realizând trei remize și o victorie în cele patru meciuri disputate. Contestat de galerie, absentă ieri la Mioveni, Popa a reușit să schimbe în bine fața unei echipe care a arătat foarte rău la primul joc din acest sezon, cel cu Clinceni.

CS Mioveni – UTA Arad 1-1 (1-0)

CS Mioveni: F. Croitoru – Tirică, Gugu, Burnea, Ed. Stoica – Rob. Gherghe, Andr. Neagoe (Al. Neagu 58′) – Rădescu, Ed. Florescu (Roşoagă 66′), Ayza (cpt.)(Mih. Vintilă 76′) – C. Năstăsie

Rezerve neutilizate: Bg. Preda – Traşcu, Val. Balint, Fl. Ilie

Antrenor: Laurenţiu Roşu

Eliminat: Alexandru Neagu 87′ (cumul de cartonaşe galbene)

UTA: Bodea – Al. Manea, Mih. Roşca, Markovic, Prună – I. Tănase, Petra (Jorza 78′) – Stahl (A. Iuga 61′), Buia (D. Toma 90+1′), Hlistei – Curtuiuş (cpt.)

Rezerve neutilizate: Barna – R. Iuga, D. Lazăr, Dinculescu

Director tehnic: Ionuţ Popa